Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çorlu’da TEDES darphane gibi

Çorlu’da, TEDES’i kendisi kuran ve emniyete devreden belediye, cezalarından bir yılda 1.3 milyon TL’yi aşkın pay alınca, kamera sayısını artırdı. Genişletilen sistemle belediyenin geliri de yüzde 50 arttı

Giriş Tarihi: 9.9.2016
Çorlu’da TEDES darphane gibi

'ın Çorlu Belediyesi, Elektronik Denetleme Sistemi'ni (TEDES) kurup emniyete devretti. Şimdi kesilen cezadan yüzde 30 pay alıyor. Kamera sayısını da artıran belediye vatandaşa adete ceza tuzağı kuruyor. Sürücülerin korkulu rüyası, belediyelerin ise gelir kapısı haline gelen TEDES, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde de adeta darphane gibi çalışıyor. Diğer kentlerde belediyelerin, şirketlerle ortak olarak hayata geçirdikleri ve gelir paylaşımında bulundukları sistemi, kendi finanse ederek kuran ve ardından da emniyete devreden Çorlu Belediyesi, bu yatırımının karşılığında, kesilen cezalardan yüzde 30 pay alıyor. Geri kalan miktar da Maliye Bakanlığı'na gelir kaydediliyor.

KAMERALAR ARTTI, GELİR YÜKSELDİ
2015 yılı boyunca 15 bin 971 sürücüye toplamda 4 milyon 461 bin 66 TL ceza kesilen ve karşılığında 1.3 milyon TL'yi aşan pay alan Çorlu Belediyesi, bu geliri artırmak için, yeni kameralar koyarak, sistemle denetlenen kavşak sayısını arttırdı. Bu artışla birlikte, 2016 yılının ilk 4 aylık diliminde 8 bin 764 sürücüye toplamda 2 milyon 306 bin 611 TL ceza kesildi. Yılın üçte birlik bölümünde, bir önceki yılın yarısı kadar ceza yazılmasıyla yıl sonuna kadar ceza miktarını yüzde 50 artıracak. Sistemle, kırmızı ışık ihlali yapan ya da kavşaklardaki 50 kilometrelik hız sınırını aşan sürücülere 199 TL, hem kırmızı ışık ihlali hem de hız sınırı aşan sürücülere toplam 398 TL, 50 kilometrelik hız sınırını yüzde 30 oranında aştıklarında ise 412 TL ceza uygulanıyor.

RADARA YAKALANMAMAK İÇİN ARACINI İTEREK GEÇTİ
'nun Ünye ilçesinde Selami Kurt, TEDES'e yakalanmamak için aracını iterek yoldan geçti. Kurt, "Ordu Limanı Kavşağı'nda 80 kilometre hıza 400 TL ceza yedim. Asgari ücretin bin 300 TL olduğu bir ülkede, bu kadar hız için böyle yüksek miktarda ceza yazılması insafsızca bir uygulama. Devlet vatandaşın cebine elini atmak için değil hizmet için var. Kameraların olduğu yerlerden geçerken aracımızı iterek mi götürelim" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çorlu’da TEDES darphane gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN