Botoksla hayata adım

5.5 aylıkken 650 gram olarak doğan şimdi 4 yaşında olan Elif Ecem, yürümekte zorluk çekiyordu. Bacak kaslarına botoks uygulanan Elif Ecem, artık daha rahat adım atıyor

Giriş Tarihi: 7.10.2016
Botoksla hayata adım
Botoks uygulamaları sanılanın aksine sadece güzellik ve estetik amaçlı kullanılmıyor. Aynı zamanda serebral palsi (beyin felci) ya da geçirmiş hastaların yeniden ayağa kalkıp rahatça yürüyebilmelerine de umut ışığı yakıyor. Dünyaya gözlerini 5.5 aylıkken 650 gram olarak açan Elif Ecem Özalp, doğumdan sonra 100 günden fazla kuvözde kaldı. Şimdi 4 yaşında olan Ecem'e serebral palsi tanısı kondu. Yürümede de güçlük çeken Ecem'in bacak kaslarına botoks uygulandı. Ecem artık hayata adımlarını atmaya başladı.

AMELİYATA GEREK KALMIYOR
Estetik amaçlı kullanımı ile bilinen "Botulinum Toksin" maddesi aslında yılan zehiri. Ama doğru tanı, doğru doz, doğru yere uygulanması mucizeler yaratabiliyor. Bilinen marka ismi ile botoks uygulamaları aslında tıpta çok farklı alanlarda da kullanılıyor. Doç. Dr. Ebru Yılmaz Yalçınkaya, şaşılık, , bazı mesane hastalıkları, hemoroid (), salya akması ve beyin felci hastalıklarda da botoksun kullanıldığını belirterek "Spastisit, genelde beyin hasarı sonucu kasların istemsiz olarak fazla kasılması yani tonusunun artışıdır. Botoks uygulaması ile bu kasların kasılmaları 3 ila 6 ay süre ile bloke edilir. Bu sürede fonksiyonel kazanımlar elde ediyoruz. Daha rahat yürüme sağlanıyor. Kol ve elinde varsa ise uygulama sonrası yemek yemesi cisimleri tutması sağlanıyor. Bazen yapılacak ameliyat gerekliliğini ortadan kaldırabiliyor. Uygulama 10 ila 30 dakika arasında sürüyor" dedi. Yalçınkaya, botoks uygulamasını beyin felci teşhisi konan Ecem'e de uyguluyor. Anne Leyla Özalp, "İkinci kez botoks uygulanıyor. Ecem'in yürüyüşü düzeldi. Artık daha rahat adım atıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Botoksla hayata adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN