Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanserle dans

İzmir’de, hayatları farklı, meslekleri farklı olan 3 kadının yolu “Kanserle Dans Derneği”nde kesişti. Ölümü bekledikleri günleri geride bırakan 3 kadın, kanserle de dans edip dalga geçiyor

Giriş Tarihi: 27.11.2016
Kanserle dans

Birbirinden farklı 3 hayat, 3 kadın... 3'üne de ileri derecede meme kanseri teşhisi kondu. Yolları tesadüfen buldukları "Kanserle Dans Derneği"nde kesişti. Dernekte bir araya gelen bu 3 farklı kadın ümitsiz, ölümü bekledikleri günleri geride bıraktı. Bu 3 güçlü kadın, dernekte sadece zumba, salsa ve bachata yapmıyor, kanserle de dans edip dalga geçiyor. İşte onların hikâyesi...

BAŞKAN YARDIMCISI OLDU
Güzin Yıldırım... Bir gün eline kitle geldi, hastaneye gittiğinde meme kanseri olduğunu öğrendi. Dünyası başına yıkılmıştı. "Kanserle Dans Derneği"ni fark etti. Bir gün dernek İzmir'de dans etkinliği yapacağını duyurdu, "Kimler bizimle?" dedi. Genç kadın da "Ben varım" dedi. İşte o günden bugüne kanserle dans etmekle kalmadı, derneğin başkan yardımcısı oldu. Yıldırım, "Önce ailem sonra 'kanserle dans' olmasaydı şu an yaşamıyor olurdum. Dernek içinde hepimiz aslında sadece dans etmiyoruz. Kanserle dans ederek onunla alay da ediyoruz" dedi. Yıldırım 1.5 yıldır mücadele ettiği kanseri dansla geriletmeyi başaranlar arasında yer aldı.

AYNALAR EN BÜYÜK DÜŞMANI
Nilüfer Duransoy, eşinden boşandı. Üç ay sonra sol memesinde kitle fark etti. Uzun bir süre doktora gitmedi. Daha önceden kanser tedavisi gören ablasının ısrarlarıyla doktora gitti. Yapılan kontrollerde meme kanseri olduğu teşhis edildi. Hemen ertesi gün ameliyata girdi, sol memesi alındı. Kemoterapi süreci başladı, saçları döküldü. Saçları döküldüğü için aynalara düşman oldu. Ameliyat sonrası herkesin kendisine "Ölecek" gözüyle baktığını söyleyen Duransoy, "Dernekle tanışınca fark ettim ki hayatım boyunca dans etmeyi hep istemişim, ancak insanlardan utandığım için etmemişim. Şimdi sadece normal bir dans yapmıyorum. Kanserle de dans ediyorum" dedi. Genç kadın şimdi 5 yıldır mücadele ettiği kanseri yendi, yılda bir kez kontrollere gidiyor.

'GRİP' DEDİLER KANSER ÇIKTI
Emekli Almanca öğretmeni Gülderen Akan, grip şüphesiyle hastaneye gitti. 1 ay boyunca grip zannedilerek antibiyotik tedavisi uygulandı. Arkadaşının ısrarıyla tesadüfen mamografi çektirdi. Meme kanseri olduğunu öğrendi. Dünyası kanser olduğunu öğrenen diğer insanlar gibi başına yıkıldı. Bir süre hayata küstü. Kızı bir gün onu Kanserle Dans Derneği'ne yazdırdı. Akan, o günden sonra kemoterapiden çıkıp dans etmeye gitti. Akan, "Bizim için en büyük dans bu. Hayatımızın dansını yapıyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanserle dans
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN