Türkiye'nin en iyi haber sitesi

-ı düzenciyan-ı çırnık 'da hangi meslek anlamına gelir?

-ı düzenciyan-ı çırnık ne demek? 'da ismiyle anılan kişiler ne iş yapıyorlardı? Esnaf-ı düzenciyan-ı çırnık hangi meslek grubunu tanımlar? Evliya Çelebi notlarında esnaf-ı düzenciyan-ı çırnıklara da yer vererek onlardan bahsetmiştir.

Giriş Tarihi: 26.12.2016 16:18 Güncelleme Tarihi: 26.12.2016 16:18
Esnaf-ı düzenciyan-ı çırnık Osmanlı'da hangi meslek anlamına gelir?

Evliya Çelebi İstanbul'da "-ı düzenciyan-ı çırnık" ismiyle bilinen olta balıkçılarının 1000 kişi olduğunu ve 600 adet dükkâna sahip bulunduklarını, "esnaf-ı ağcıyan" ismiyle bilinen ağ ının ise 300 kişi olduğunu ve 70 dükkâna sahip bulunduklarını yazmıştır.

Osmanlı Devleti'nde esnaf-ı düzenciyan-ı çırnık hangi meslek grubuna verilen isimdir?

Evliya Çelebi'ye göre dünyanın en lezzetli balıkları Karadeniz'den ve İstanbul Boğazı'ndan çıkan balıklardır. Hatta onlar için "Mâhîler güya mâ'ide-i Mûsâ" (Musa peygamberin sofrasına yakışır lezzette) der.

döneminde Avrupa yakasında Halic-i Dersaadet de denilen Haliç'te ve Karaköy'de, Anadolu yakasında ise Üsküdar ve Kadıköy'de kıyıdan sandallarda pişirilen balıklar ekmek arasında halka satılırdı. Bir anlamda balık sandviçi de diyebileceğimiz bu gelenek hala İstanbul'da başta Eminönü olmak üzere birçok yerde devam etmektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnaf-ı düzenciyan-ı çırnık Osmanlı'da hangi meslek anlamına gelir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN