Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gösteri yapan insansı ’bayıldı’

Giriş Tarihi: 8.5.2017 17:35 Güncelleme Tarihi: 8.5.2017 17:37
Gösteri yapan insansı robot ’bayıldı’

’nce (İSTE) gerçekleştirilen 2. Teknoversite Günleri’nde sunuculuk yaparak, harmandalı oynayarak, horon teperek ve fıkra anlatarak izleyenleri kendisine hayran bırakan insansı "Robiste", bir süre sonra yere yığılınca, salonda gülüşmelere neden oldu.

Merkez kampüste gerçekleştirilen 2. Teknoversite Günleri'nde İSTE ailesine yeni katılan 'Robiste' adı verilen programlanabilir insansı , etkinlikte sunuculuk yaptı, fıkralar anlattı, halaylar çekti, çayda çıra, horon ve harmandalı oynadı, izleyenlerle Türkçe ve İngilizce olarak diyaloga girdi.

Robiste bir yandan teknolojinin ulaştığı boyut ve mesafe hakkında katılımcılara mesajlar verip düşündürürken, diğer yandan keyifli anlar yaşattı.

Teknoversite Günleri'nde ilgi odağı olan Robiste, bir süre sonra yere yığılınca, salonda gülüşmelere neden oldu.

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, teknolojiye adanmış bir teknik üniversite olduklarını belirterek, "Bu yüzden, kendimize 'Teknoversite' diyoruz ve bu vizyonun altını dolduracak çalışmalar yapıyoruz. Kimi zaman 'Teknoversite nedir' diye soruluyor? 'Nereden çıktı bu' diye soruluyor? Teknoversite, en basit şekliyle; üniversitenin teknolojikleşmesini, teknolojinin üniversiteleşmesini ifade etmektedir. Robiste bir tur. İSTE ailesine yeni katıldı. O'nu bir reklam yüzü olmaktan daha çok, Teknoversite vizyonu ile kurmaya çalıştığımız, öğrenmeyi öğrenmeye ve üretmeye dayalı yeni bir yükseköğretim ekosisteminin önemli bir parçası olarak görüyoruz. Çok yakında inşallah üniversitemizdeki insansı robotların, insansız araçların, otomatların sayısı daha da artacak ve daha da önemlisi biz artık bunları kendimiz yapmayı planlıyoruz. Mezunlarımızın teknolojiyi ürünleştirerek toplumun yaşam kalitesini artırmasını hedefliyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gösteri yapan insansı robot ’bayıldı’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN