Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Minimal kesiyle ilk kalp ameliyatı

Mersin Şehir Hastanesi’nde minimal kesiyle gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına kavuşan 42 yaşındaki Oktay Özkan, “Hiç ağrım yok. Hasta değil tatile gelen turist gibi ağırlandık” dedi

Giriş Tarihi: 14.5.2017
Minimal kesiyle ilk kalp ameliyatı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "En büyük hayalim" dediği, geçen şubatta Başbakan Binali Yıldırım tarafından açılan, Türkiye'nin ilk şehir hastanesi olma özelliği taşıyan Mersin Şehir Hastanesi, yine bir ilke imza attı. Mersin'de ilk defa gerçekleştirilen ve halk arasında "Estetik Kalp Ameliyatı" olarak bilinen, Küçük Delikten (Minimal İnvaziv) Kalp Kapağı Değiştirme Ameliyatı başarılı bir şekilde yapıldı. Kalp kapağında daralma şikâyetiyle gelen 42 yaşındaki Oktay Özkan, kalp ve damar cerrahı Op. Dr. Mehmet Ali Yılmaz ve Op. Dr. Esra Ertürk'ün gerçekleştirdiği ameliyatın ardından erken dönemde yoğun bakımdan servise alındı. Ameliyatın yaklaşık 1.5 saat sürdüğünü belirten Op. Dr. Yılmaz, "Uygun hastalarda tercih edilebilen bu yöntemde, göğüs yan duvarından yapılan 5-6 santimetrelik küçük bir kesi ile açık kalp ameliyatları yapılabiliyor. Hastalar bu şekilde daha hızlı iyileşerek güncel aktivitelerine daha hızlı dönüyor. Yara iyileşmesi hızlandırılırken, enfeksiyon oranı da azalıyor" dedi.

'HASTAYA İLGİ ÜST SEVİYEDE'
Ameliyattan memnun olan Özkan ise "Hiç ağrım yok. İstediğim gibi hareket edebiliyorum. Diğer ameliyatlar gibi uzun bir süre sırt üstü yatmak zorunda olmadığı için geceleri çok rahat uyuyorum. Hastaya olan ilgi de üst seviyede. Burada hasta gibi değil de tatile gelen turist gibi ağırlandık" diye konuştu.

DÖRT AYDA 520 BİN HASTA AYAKTA TEDAVİ EDİLDİ
Mersin Şehir Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Recep Aydın, Mersin Şehir Hastanesi'nde 4 ayda 16 bin 350 hastanın yatılı tedavi gördüğünü söyledi. Aydın, 10 bin 300 hastanın ameliyat edildiğini, 520 bin hastanın ise ayakta tedavi edildiğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minimal kesiyle ilk kalp ameliyatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN