Yaşam umudumuz

Giriş Tarihi: 18.10.2017
Yaşam umudumuz Türkiye

’de 300 kişinin öldüğü bombalı kendisine yakışanı yaptı saldırıda yaralanan 35 kişiyi, gönderilen la Ankara’ya getiren Türkiye yine milyonlarca mazlumun duasını aldı

tarihinin en kanlı terör saldırısının ardından Birleşmiş Milletler'den bile önce olay yerine giden , Somalililerin kalbine taht kurdu. 300 kişinin hayatını kaybettiği ve yüzlerce yaralının olduğu nın hemen ardından 10 ton tıbbı malzeme, ilaç ve 33 kişilik sağlık ekibiyle Başkent Mogadişu'ya giden Sağlık Bakanı , durumu ciddi olan 35 yaralıyı ve yakınlarını la Türkiye'ye getirdi. Gece Somali'den dönen Bakan Demircan, sabah saatlerinde hastanede tedavi altına alınan hastaları ziyaret ederek tedavileriyle ilgili tek tek bilgi aldı. Ankara 'nde tedavi altına alınan Somalili yaralılar ve refakatçiler duygularını SABAH'a anlattı.


Somali-Türkiye arasındaki 7.5 saatlik uçak yolculuğunda yaralılara ilk müdahale yapıldı.

HAMALIN VÜCUDU YANDI
Numune Hastanesi'nde tedavi gören Başirda Pahir Muhammed, ağır yaralananlardan biri. 33 yaşındaki Başirda, hamallık yaparken patlamada vücudunun büyük kısmı yandı. Refakatçi olarak yanında gelen kız kardeşi Rukiye Muhammed, "Ağabeyimin durumu çok ağırdı. Türkiye olmasaydı Somali'de onu kaybedecektik. Türkiye yaşam umudumuz oldu" dedi.


Rukiye Muhammed ve ağabeyi.

'ALLAH RAZI OLSUN'
53 yaşındaki Aves Ali Muhammed ise yüzlerce insanın öldüğü patlamanın gerçekleştiği otelden sağ çıkanlardan birisi. Aves, "Yanımda oturan tüm arkadaşlarım hayatını kaybetti. Türkiye olmasaydı o enkazdan çıkamazdık. Türkiye, her zaman Somali'nin yanında. Türk halkından ve Cumhurbaşkanı 'dan Allah razı olsun" dedi. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Numune hastanemizde 8 yaralı tedavi altında. 3'ü Atatürk Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'nde, biri Dışkapı Çocuk Hastanesi'nde, 2'si yine Dışkapı Eğitim Araştırma Hastanesi'nde ve 3'ü de GATA'da, 18'i de Polatlı Devlet Hastanesi'nde, tedavileri yapılıyor" dedi.'SOMALİ HALKININ TEK DOSTUSUNUZ'
Patlamada ağır yaralanan ve yoğun bakımda tedavi gören Muhammed Abdullah Osman'ın yeğeni Halil İsmail, "Patlayan otelin enkazından dayımı güçlükle çıkardılar. Önce Recep Tayyip Erdoğan hastanesinde tedavi gördü. Enkazdan çıkarıldığında sadece nefes alıyordu, yaşama umudu hiç yoktu. Türkiye'nin yardım için geldiğini gördüğünde dayım o zaman kendini iyi hisseti. Bir ümit, kurtulma şansı varsa bu ancak Türkiye sayesinde olabilirdi. Şimdi yaşam şansı yüzde 50. Bu bizim için çok büyük bir umut.Türk halkının tek tek her üyesine teşekkür ederim dedi." Amcası komada olan Nur Mohammed Siyad ise "Patlama anında amcam oradaydı. Kafasında travma var. Komada hala. Orada büyük bir felaket oldu. Türkiye, BM'den, tüm dünyadan önce yanımıza geldi. Dünyada, Somali halkının Türkiye'den başka dostu olmadığını gördük. Türk hekimler, gece uçakla geldi, saatlerce yaralılara yardım etti, Sağlık Bakanı bile hep yanımızdaydı. Ne kadar teşekkür edersek azdır" diye konuştu.SAĞLIK BAKANI DEMİRCAN:
Türkiye kendisine yakışanı yaptı
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Ankara Numune Hastanesi'nde yaralıları ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada "Türkiye büyük bir ülke olarak kendisine yakışanı yaptı. Türkiye, mazlumların ayağına diken batsa onun acısını hisseden büyük bir devlet, bir büyük millet. Değerli Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın talimatıyla hemen harekete geçildi. Somali'ye vardığımızda gördük ki sahada bizden başka kimse yok. Türkiye orada üzerine düşeni zaten baştan beri yapmış. Çünkü patlamanın 5 kilometre öbür tarafında Türkiye'nin yapmış olduğu ve Türkiye ile birlikte Somali'nin ortak işlettiği Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi'nde doktor arkadaşlarımız gerekli müdahaleleri yapmışlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşam umudumuz Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN