Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mübarek 'nde hangi ibadetler yapılır ve nasıl ibadet edilir? - İşte Kadir Gecesi suresi ve okunacak dualar!

İslam dünyası için çok değerli bir gece daha geldi, çattı. Ramazan ayının yirmi yedinci gecesine denk gelen ’nde okunacak dualar ve yapılacak ibadetler diğer günlere göre çok daha fazla olacak. Türkiye’nin her köşesinde camiler dolup taşacak, eller semaya yükselecek. Kadir Gecesi’nde hangi ibadetler yapılır sorusunun yanıtını arayan milyonlarca kişi yine bu başlık altından bilgi sahibi olabilirler. Peki Kadir Gecesi’nde hangi dualar sure okunur ve nasıl ibadet edilir? İşte ayrıntılar…

Giriş Tarihi: 10.6.2018 21:31 Güncelleme Tarihi: 10.6.2018 21:32
Mübarek Kadir Gecesi'nde hangi ibadetler yapılır ve nasıl ibadet edilir? - İşte Kadir Gecesi suresi ve okunacak dualar!

Ramazan ayının yirmi yedinci gecesi idrak edeceğimiz mübarek Kadir Gecesi'ne erişmenin mutluluğunu yaşıyoruz. On bir ayın sultanına veda ederken bugünün coşkusu da ayrı yaşanacak. Kadir Gecesi'nde okunacak dualar ve yapılacak ibadetler ile ilgili detaylı bilgileri bu başlık altında yine sizler için derledik. İslam dünyası içi çok değerli olan bu gecede yapılması gereken ibadetleri aşağıda bulabilirsiniz. Peki Kadir gecesinde hangi dualar okunur ve nasıl ibadet edilir?

Kadir Gecesi nasıl ibadet edilir, hangi ibadetler yapılır, okunacak dualar nelerdir, hangi sureler okunur gibi merak edilen birçok sorunun yanıtını bu hayırlı gün vesilesi ile derledik. İşte Kadir Gecesi'nde yapılması gerekenler;

KADİR GECESİ'NDE OKUNACAK DUALAR NELERDİR?

Hz. Aişe (r.anha) Rasûlüllah (s.a.s)'e demiştir ki:

"Ey Allah'ın Rasûlü! Kadir Gecesi'ne rastlarsam nasıl dua edeyim?" diye sordum. Rasûlüllah (s.a.s):

"Allahümme inneke afüvvün tühıbbü'l-afve fa'fu annî: Allah'ım sen çok affedicisin, affi seversin, beni affet." diye dua et, buyurdu." (Tecrîd-i Sarih Tercemesi, VI, 314).

Ebû Hüreyre (r.a)'ın rivâyet etmiş olduğu hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur:

"Kim Kadir Gecesi'ni, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah'tan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır." (Buhârî, Kadir, 1).

KADİR SURESİ OKUNUŞU VE ANLAMI

Bismillahirrahmânirrahîm.
1- İnna enzelnahü fiy leyletilkadr
2- Ve ma edrake ma leyletülkadr
3- Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr
4- Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr
5- Selamün hiye hatta matle'ılfecr
Anlamı
Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- Biz o (Kur'ân)nu Kadir gecesinde indirdik.
2- Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin?
3- Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.
4- Melekler ve Ruh (Cebrail veya Ruh adındaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler.
5- O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir.

KADİR GECESİ'NDE HANGİ İBADETLER YAPILIR, NASIL İBADET YAPILIR?

Kur'an-i Kerim'in doksan yedinci suresi olup bes ayet; otuz kelime ve yüz yirmi harften olusur. Fasilasi "râ" harfidir. Ismini ilk ayetinde geçen "kadr" kelimesinden alan bu surenin Mekke'de mi, yoksa Medine'de mi indigi konusunda ihtilaf vardir.

Sure, insanlara Kur'an'in degeri ve önemi hakkinda bilgi vermektedir. Allah Teala, Hicr Suresinde "Bunu biz indirdik" buyurur. Yani Hz. Peygamber (s.a.v)'in arzusu ile degil bizim dilememiz sonucu indirilen apaçik bir kitaptir 0.

Bir kere Resulüllah (s.a.v) Ashab-i Kirama Israilogullarindan birinin, silahini kusanarak Allah yolunda bin sene cihat ettigini bildirmisti. Ashabin buna hayret etmesi üzerine Cenabi Hak, Kadir suresini indirmistir (Tecrîd-Sarîh Tercemesi, VI, 313).

KADİR GECESİ HAKKINDA

Kur'an-i Kerim bu gecede inmeye baslamistir.

Bu gecedeki ibadet, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapilan ibadetten daha faziletlidir.

Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler Allah Tesl'nin ezeli kaza ve takdiri ile ilgili meleklere bu gece bildirilir (Tecrîdi Sarih Tercemesi, VI, 312).

Bu gecede yeryüzüne Cebrail ve çok sayida melek iner.

Bu gece tanyerinin agarmasina kadar esenliktir, her türlü kötülükten uzaktir. Yeryüzüne inen melekler ugradiklari her mümine selam verirler.

"Siz Kadir gecesini Ramazan'in son on günü içerisindeki tek rakamli gecelerde arayiniz" buyurmustur (Buhari, Müslim).

Ibn Ömer (r.a) söyle nakletmistir:

Sahabelerden bazi kimselere, rüyalarinda, Kadir gecesinin, (Ramazan'in) son yedi günü içinde oldugu gösterildi. Resulüllah (s.a.v) onlara: "Görüyorum ki rüyalariniz Ramazanin son yedi günü hakkinda birbirine uygun düsmüstür. Artik kim Kadir gecesini aramaya kalkisirsa, onu Ramazan'in son yedisinde arasin, buyurmustur (Buhari, Müslim).

Ebu Hureyre (r.a)'in rivayet etmis oldugu hadisi serifte Peygamber Efendimiz (s.a.v) söyle buyurmustur:

"Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacagi sevabi Allah'tan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmis günahlari bagislanir" (Buhari).

Süfyan-i Sevri: "Kadir gecesi dua ve istigfar etmek namazdan sevimlidir. Kur'an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir" demistir (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313).

Hz. Aise (r.ah) söyle anlatiyor:

"Ey Allah'in Resulü! Kadir gecesine rastlarsam nasil dua edeyim? diye sordum.

Resulüllah (s.a.v):

"Allahümme inneke afüvvün tühibbü'l-afve fa'fu annî (Allah'im sen çok affedicisin, affi seversin, beni affet)" diye dua et, buyurdu (Tecrîd-i Sarih Tercemesi, VI, 314).

Kadir süresi "Biz onu Kadir gecesi indirdik. Kadir gecesi nedir, bilir misin sen? Kadir gecesi bin aydanhayırlıdır. Meleklerle Ruh o gece Rabblerinin izniyle her iş için iner de iner. Tam bir esenliktir o gece, tâ tan yeri ağarıncaya kadar." (Kadîr sûresi, 1-5) "Biz Kur'an'ı kutlu bir gecede indirdik." (Duhân sûresi, 3)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mübarek Kadir Gecesi'nde hangi ibadetler yapılır ve nasıl ibadet edilir? - İşte Kadir Gecesi suresi ve okunacak dualar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN