Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ne zaman yapılacak? | ÖSYM 2018

Lisans eğitimini yükseklisansa tamamlayarak eğitim hayatını devam ettirmek isteyenleri ve akademik personel kamu veya özel üniversitelerde çalışmak isteyen adayları ilgilendiren için heyecan dorukta. Eylül ayına girmemizle beraber, yılın belirli dönemlerinde yapılan ALES sınavı için araştırmalar hız kazandı. ÖSYM tarafından yapılan açıklama ile kesin sınav tarihi belli oldu. Peki, yapılacak? İşte o detaylar

Giriş Tarihi: 4.9.2018 15:34 Güncelleme Tarihi: 4.9.2018 15:34
ALES ne zaman yapılacak? | ÖSYM 2018 ALES sınav tarihi

ALES ne zaman yapılacak? sorusu yanıtını buldu. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı için heyecan sürerken, ÖSYM konu ile ilgili açıklamada bulundu. Böylelikle ALES sınavının ne zaman yapılacağı da kesinleşti. Akademik personel olmak ya da yükseklisans eğitimi almak amacında olan bireyleri ilgilendiren ALES için çalışmalar sürerken ALES sınav tarihi de en çok araştırılan konulardan birisi olarak dikkat çekiyor. Peki, ÖSYM'nin 2018 sınav takviminde yer alan 2. ALES sınav tarihi ne zaman? İşte detaylar

ALES 2018 NE ZAMAN YAPILACAK?

2. ALES 2018 sınavı 30 Eylül 2018 tarihinde yapılacak. Bu sınavın sonuçları ise 25 Ekim 2018 tarihinde açıklanacak.

YÖK BAŞKANI SARAÇ'TAN ALES AÇIKLAMASI

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (ALES) geçerlilik süresini 5 yıla çıkaran yönetmelik değişikliğinin yürütmesinin durdurulmasına ilişkin, "Bu sorunun çözümüne ilişkin bir çalışma yürüttüğümüzü ifade etmek isterim. Bu konuda gerekli adımı en kısa sürede atarak sizlerle paylaşacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Saraç, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden, 27 Eylül 2017 öncesinde yapılan ALES puanlarının geçerlilik süresinin 3 yıldan 5 yıla çıkarılmasına ilişkin yönetmelik değişikliğinin yürütmesinin durdurulmasıyla ilgili paylaşımda bulundu.

Saraç, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Bildiğiniz üzere, ilgili yönetmelikte yapılan değişiklikle, 27 Eylül 2017 tarihi öncesinde yapılan ALES puanlarının geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarılmıştı. Fakat bu düzenlemeye yönelik açılan dava neticesinde, Danıştay 8. Dairesinin 22 Şubat 2018'de aldığı karar sonrasında, söz konusu yönetmelik değişikliğinin yürütmesi durdurulmuştur.

Danıştayın yürütmeyi durdurma kararı sonrasında, yönetmelik değişikliğindeki sınav geçerlilik süresini dikkate alarak ALES'e girmeyen arkadaşlarımızın mağdur duruma düştüklerine dair şikayetlerinde haklılık payı olduğunu düşünüyoruz. Bu sorunun çözümüne ilişkin bir çalışma yürüttüğümüzü ifade etmek isterim. Bu konuda gerekli adımı en kısa sürede atarak sizlerle paylaşacağız."

ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM'de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecek Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecek. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecek. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacak. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ALES ne zaman yapılacak? | ÖSYM 2018 ALES sınav tarihi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN