Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esirlerin ellerinde hayat bulan tünel: "Vespasianus-Titus"

'ın Samandağ ilçesinde milattan sonra 1. yüzyılda dağdan gelen suları engellemek için esirlerin çekiç ve murç kullanarak elleriyle inşa ettiği bin 380 metre uzunluğundaki Vespasianus-Titus Tüneli, yapılış hikayesi ve etkileyici görünümüyle dikkatleri çekiyor. "Elle yapılan dünyanın en büyük tüneli" olarak bilinen yapıya turistler büyük ilgi gösteriyor. İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör: "Vespasianus-Titus Tüneli, Dünya Mirası Geçici Listesi'nde fakat aday listesinden çıkarıp kalıcı listeye girmesini istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalara başladık"

Giriş Tarihi: 10.9.2018 10:07 Güncelleme Tarihi: 13.9.2018 15:52
Esirlerin ellerinde hayat bulan tünel: Vespasianus-Titus

Hatay'ın Samandağ ilçesi Çevlik bölgesinde milattan sonra 1. yüzyılda esirlerin çekiç ve murç kullanarak elleriyle yaptığı bin 380 metre uzunluğundaki Vespasianus-Titus Tüneli, hem inşa hikayesi hem de etkileyici görünüşüyle dikkatleri çekiyor. Selecuia Piera Antik Kenti içinde sel sularını yönlendirmek, limanın dolmasını ve yerleşim yerlerine su baskınını önlemek için milattan sonra 69 yılında Roma İmparatoru Vespasianus döneminde dağlar delinerek yapımına başlanan ve oğlu Titus tarafından milattan sonra 81 yılında bin tutsağa yaptırılan Vespasianus-Titus Tüneli, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin özel ilgi gösterdiği mekanların başında geliyor. "Elle yapılan dünyanın en büyük tüneli" olarak bilinen, bin 380 metre uzunluğunda, 7 metre yüksekliğinde ve 6 metre genişliğindeki tünel, yeşillikler ve çeşitli ağaç türleri arasında tarihte yolculuk yapmak isteyenlerin tercih ettiği yer durumunda.

"UNESCO KALICI LİSTESİNE GİRMESİNİ İSTİYORUZ"

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, yaptığı açıklamada, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne 2014 yılında dahil edilen Vespasianus-Titus Tüneli'nin korunması ve daha rahat ziyaret edilmesi için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Çalışmalar kapsamında bölgeye ilk olarak yürüyüş yolları, seyir terasları, yöresel ürünlerin satıldığı stantlar yapıldığını aktaran Işıkgör, tünelin içerisinde sosyal tesislerin bulunduğu bir karşılama merkezi yapmak için proje hazırladıklarını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esirlerin ellerinde hayat bulan tünel: "Vespasianus-Titus"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN