Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sonuçları açıklandı | 2018 ile YÖKDİL sonuç sorgulama

Büyük bir merakla beklenen sonuçları açıklandı. ile arasındaki işbirliğiyle yılın belirli dönemlerinde gerçekleşen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na katılan binlerce aday, nın açıklanmasını dört gözle beklemeye koyulmuştu. tarihinde gerçekleşen YÖKDİL sınav sonuçları açıklandı. İlgili sınavın sonuçlarına Anadolu Üniversitesi YÖKDİL sonuç sorgulama sayfası üzerinden adayların erişimine açıldı.

Giriş Tarihi: 14.10.2018 14:53 Güncelleme Tarihi: 14.10.2018 14:54
YÖKDİL sonuçları açıklandı | 2018 Anadolu Üniversitesi ile 22 Eylül YÖKDİL sonuç sorgulama

sonuçlarına yönelik araştırmalar iyice hız kazandı. Bilindiği üzere YÖKDİl sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile ve işbirliğinde yılın belirli dönemlerinde düzenleniyor. tarihinde beşincisi gerçekleşen YÖKDİL sınavının sonuçları adaylar tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. Sınava katılım gösteren binlerce aday, ne zaman açıklanacak? sorusunun yanıtını merak ediyor. Peki, YÖKDİL ne zaman saat kaçta açıklanacak? İşte bazı bilgiler...

YÖKDİL SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

22 Eylül tarihinde gerçekleşen sınavın ardından, YÖKDİL sınav sonuçları 12 Eylül itibari ile adayların erişimine açıldı. Anadolu Üniversitesi'nden yapılan açıklama şu şekilde:

22 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirilen YÖKDİL 2018 Sonbahar Dönemi Sınavınınsonuçları açıklanmıştır. Sınav sonucunuzu öğrenmek için lütfen sisteme giriş yapınız.

Sınav sonuç itirazları 15 - 19 Ekim 2018 tarihleri arasında, YÖKDİL Sınavı Kılavuzunda belirtilen usulde yapılabilecektir.

SINAV SONUÇLARI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sınav sonuçları "yokdil.yok.gov.tr" adresinden açıklanacaktır. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra adaylar sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını sınav takviminde belirtilen tarihler arasında, yokdil.yok.gov.tr üzerinden çevrimiçi olarak erişilen Sınav İtiraz Formu vasıtasıyla yapacaklardır.
İtirazların geçerli olabilmesi için adayların ilgili sistem üzerinden kredi/banka kartı vasıtasıyla 10 (on) TL ödemesi, söz konusu formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurması, onaylaması, çıktısını alması, imzalaması ve ıslak imzalı bu formu, üzerinde belirtilen adrese, itiraz süresi içinde ulaştırması gerekmektedir. Belirtilen adrese herhangi bir sebeple zamanında ulaşmayan veya başka kanallardan yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

SINAVLAR NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?

Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden, yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılacak, yanlış cevaplar sınav sonucuna etki etmeyecektir Adayın birden fazla cevap verdiği sorular yanlış kabul edilecektir. Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle "geçersiz" sayıldığı takdirde, sınava giren adayların ilgili soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir. Puan hesaplamasında [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) × 100] formülü kullanılacaktır.

YÖKDİL NERELERDE GEÇERLİ OLACAK?

Bu sınava yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir.

YÖKDİL HANGİ ALANLARDA YAPILIYOR?

Alana özgü ilk akademik dil sınavı olan YÖKDİL, mevcut Sınavı'nın (YDS) yanında, adayın alanındaki (fen, sosyal ve sağlık) İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça yeterliliğini belirlemeye yönelik "akademik yabancı dil sınavı" niteliği taşıyor.

YÖK tarafından yürütülen YÖKDİL Sınavı, Anadolu ve Ankara üniversiteleri iş birliğiyle hayata geçirildi. Sınav soruları Ankara Üniversitesince hazırlanırken, sınavın organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından yapıldı.

Sınava, yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar başta olmak üzere yabancı dil bilgisi seviyesini ölçmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterlilik puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da katılabiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YÖKDİL sonuçları açıklandı | 2018 Anadolu Üniversitesi ile 22 Eylül YÖKDİL sonuç sorgulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN