Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Türk mutfağını avantaja çevirin’

’deki ünlü of Medicine’da çalışan, dünyanın için akın ettiği Prof. Dr. “Türk mutfağı çok ünlü ve Türk yemekleri diyet için ideal” dedi

Giriş Tarihi: 11.11.2018
‘Türk mutfağını avantaja çevirin’
Dünyanın kilo vermek için akın ettiği ABD'nin Teksas eyaletinde bulunan Baylor College of Medicine'da çalışan Prof. Dr. John Foreyt, "Türk yemekleri harika ve diyet için çok ideal. Türk mutfağı çok ünlü. Özellikle Akdeniz mutfağı çok ilginç. Ben Türklerin beslenme stilinin sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Türkiye'de ailelerin kalabalık olması sağlıklı beslenme için bir avantaj" ifadelerini kullandı. Türkiye'yi fit yapacak formülleri SABAH'A açıklayan Foreyt, "Karbonhidratı kesin, yediklerinizi not edin, kilonuzu ölçün, 8 saat uyuyun, destek grubu bulun, pes etmeyin" önerilerinde bulundu. Kalabalık Türk aile yapısının sağlıklı olmak için bir avantaja dönüşebileceğini belirten Foreyt, aile bireylerinin hep birlikte karar alarak birbirini motive edebileceklerini ifade etti. Özellikle ev hanımlarının bir araya geldiklerinde sürekli karbonhidrat ağırlıklı beslenmeleri, şekerli yiyecekler yemelerinin büyük bir problem olduğunu belirten Foreyt, "Kadınların evin dışına çıkmaları ve spor yapmaları gerekiyor" dedi. Dünyada birçok ülkenin obezite tehdidi altında olduğunun altını çizen Foreyt, "Türkiye zengin ve sağlıklı mutfak kültürü sayesinde daha avantajlı. Herkes sıfır beden olmak zorunda değil ama herkes sağlıklı olmak zorunda" diye konuştu. Kilo almanın temelinde dürtülerin yattığını ve stresin de yeme dürtüsünü tetiklediğini söyleyen Foreyt, şöyle devam etti: "Sadece stres kontrolü ile yüzde 5 kilo kaybı mümkün. Kilo vermek görsel anlamda tatmin sağlar ve kardiyovasküler hastalık risklerini de büyük oranda azaltır. Kilo vermek isteyenler yedikleri her şeyi kalorileri ile birlikte günlüklerine yazmaları ya da fotoğraflarını çekmeleri çok faydalı. Dürüstçe yeme günlüğü tutan hastalarımın düzenli kilo verdiğini gözlemliyorum. Bunu yapmak yenilen şeylerle ilgili farkındalığı artırıyor."

DOĞUM KİLOLARI İÇİN ACELE ETMEYİN
Hamilelik sonrası doğum kilolarını vermek için acele etmeye gerek olmadığını vurgulayan John Foreyt, "Emziren kadınlar daha fazla yediklerinde daha çok sütleri olacağını düşünüyor. Ancak sağlıklı içecek ve yiyecekler tüketerek çocuklarını daha iyi besleyebilirler. Şekerli şeyler yediklerinde daha fazla sütleri olacağına dair hiçbir kanıt ya da araştırma sonucu yok. Sağlıklı nesiller, sağlıklı annelerle mümkün" değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Türk mutfağını avantaja çevirin’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN