Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya çocukları baba-oğula emanet

’nun (IPA) direktörlüğüne geçen yıl ilk kez bir Türk olarak atanmıştı. Bu yıl ise oyların yüzde 70’ini alan babası Prof. Dr. başkanlığa seçildi

Giriş Tarihi: 17.4.2019
Dünya çocukları baba-oğula emanet
140 ülkeden, 156 kurumla 1 milyon 200 bin çocuk hekimini temsil eden küresel kuruluş Uluslararası Pediatri Kurumu'nun (International Pediatric Association) IPA Direktörlüğüne tarihinde ilk kez bir Türk getirilerek geçtiğimiz yıl Kerem Hasanoğlu atanmıştı. Bu yıl ise başkanlık seçiminde oyların yüzde 70'ini alan Türkiye Milli Pediatri Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Enver Hasanoğlu gelecek dönem başkanı olarak göreve başladı. Dünyanın en önemli çocuk kuruluşlarından birinin iki Türk'e emanet olmasından mutluluk duyduğunu ifade eden Kerem Hasanoğlu, başkanlık için babasına teklif götürdüğünde çok zor ikna olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ise süreci şöyle anlattı: "Oğlum, 'Baba Dünya Pediatri Kurumu'na bağlı 1 milyon 200 bin çocuk doktoru var. Dünyanın en büyük çocuk sağlığı kuruluşu. Sen de gel başkanlığını yürüt' dedi. Biz de bu şekilde başladık. Ben ülkem adına sevinçliyim ve gururluyum. İyi oldu." Prof. Dr. Hasanoğlu ise IPA'nın bu anlamda Türkiye'yi model aldığını belirterek, "IPA diğer ülkelere Türkiye'yi model alın diyor. Diğer ülkelerde de çocuk göçmenler var ama bizi örnek gösteriyorlar" diye konuştu.

ORTADOĞU ÇOCUKLARI İÇİN...
Kerem Hasanoğlu ise kurum olarak yapmayı planladıkları çalışmaları şöyle anlattı: "Asya'dan Afrika'ya bütün çocuklarla ilgileniyoruz ama Ortadoğu'nun daha fazla gündeme gelmesini istiyorduk ve bunun için çalışmalar yapıyorduk. Biz dünyada Ortadoğu'daki çocuklara olanlar konusunda daha az hassasiyet gösterildiğini düşünüyoruz. Şu anda Türkiye'nin sahip çıktığı, savaş mağduru çocuklar var. Biz bu konuyu kurumlarımızda en üst düzeyden anlatabiliyoruz" dedi.

Nazlı ÖZDEMİR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya çocukları baba-oğula emanet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN