Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uluslararası sulardaki ""

Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığından toplam 230 personelin katılımıyla uluslararası sularda 15 Nisan Pazartesi günü düzenlenen ""nun görüntüleri basın mensuplarına dağıtıldı.

Giriş Tarihi: 19.4.2019 12:48 Güncelleme Tarihi: 19.4.2019 13:37
Uluslararası sulardaki Birlik Operasyonu

Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığından toplam 230 personelin katılımıyla uluslararası sularda 15 Nisan'da düzenlenen operasyonun görüntüleri basınla paylaşıldı. Görüntülerde, uyuşturucu yüklü teknenin takibi, operasyon anı ve yaklaşık 5 ton toz esrarın ele geçirilmesi yer alıyor.

Uluslararası sularda gerçekleştirilen, 5 ton toz esrarın ele geçirildiği “Birlik Operasyonu” kamerada

İçişleri Bakanlığı tarafından paylaşılan görüntülerde, operasyona katılan unsurların uyuşturucu yüklü Türk bayraklı "Pervin Oğulları" isimli tekneyi takipleri, operasyonun planlanması ve müdahale anları yer alıyor. Kayıtlarda, mürettebatın gözaltına alınması ve yaklaşık 5 ton esrarın ele geçirildiği anlar da görülüyor.

"PERVİN OĞULLARI" İSİMLİ TEKNE

Operasyonun ardından İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, uyuşturucu ticaretiyle uğraştığı değerlendirilen örgüt mensuplarının 5 Şubat'ta Türk bayraklı "Pervin Oğulları" isimli tekneyle İzmir'den Moritanya, Fas ve Cezayir kıyılarına gittikleri ve yurt dışında kurdukları irtibatlar neticesinde yüklü miktarda uyuşturucu temin ettikleri bilgisine ulaşıldığı belirtilmişti.

Örgüt mensuplarının uyuşturucuyu, uluslararası sularda balıkçı teknesine aktararak, Türkiye kara sularına sokmaya çalışacaklarının tespiti üzerine, tekneye Akdeniz'in uluslararası sularında, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı birimlerinin katılımıyla "Birlik Operasyonu" düzenlenmişti.

Sahil güvenlik korvetleri ve helikopterleri eşliğinde, 230 personel ile 2 narkotik köpeğinin katılımıyla düzenlenen operasyonda, yaklaşık 5 ton toz esrar ele geçirilmişti. El konulan balıkçı teknesinde yer alan 6 mürettebatın yanı sıra olayla bağlantılı oldukları değerlendirilen 13 kişi gözaltına alınmıştı.

İZMİR EMNİYET MÜDÜRÜNDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın yapılan operasyonla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Aşkın, "Türk Jandarması ve Türk polisi muhteşem bir operasyon gerçekleştirdi. Başta Sahil Güvenlik Komutanlığımıza çok teşekkür ediyorum. Bu operasyonu hiçbir ülkeden destek almadan yaptık. Allah'a şükür hiçbir arkadaşımızda yaralanma olmadan operasyonu tamamladık. 4.5 ay süren bir çalışmaydı bu. 18 gözaltı var. Uyuşturuclar Avrupa'ya gidecekti. Bu kadar uzak mesafedeki ilk operasyondu. Herkese teşekkür ediyorum." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uluslararası sulardaki "Birlik Operasyonu"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN