Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayırlı Cumalar - nasıl kılınır? ?

İslam alemi için mübarek cuma gününe bu hafta da ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. nasıl kılınır? ? Bu soru Cuma namazına gitmek isteyen vatandaşlar tarafından arama motoru Google'da araştırılan konu başlıkları arasında yer alıyor. Tüm müslüman gönül dostlarına hayırlı cumalar! İşte Cuma namazı nasıl kılınır? sorusunun cevabı...

Giriş Tarihi: 17.5.2019 08:57
Hayırlı Cumalar - Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekat?

Mübarek Ramazan ayında Allah tuttuğunuz oruçları, ibadetleri kabul eylesin. Ramazan ayının 12. orucuna bugün niyet ettik. Bugün İslam alemi cuma namazında camilerde buluşacak ve ibadetlerini sürdürecek. Peki Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekat? Özel olarak hazırladığımız içeriğimizde Cuma namazı nasıl kılınır sorusunun cevabını bulabileceksiniz.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR? CUMA NAMAZI KAÇ REKAT?

Cuma namazı öncelikle dört rekat ilk sünnet, iki rekat farz ve dört rekat son sünnet olmak üzere on rekattır. Camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır.

  • Öncelikle "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının 2 rekat farzını kılmaya. Uydum hazır olan imama." diye niyet ederiz. Daha sonra "Allahu Ekber" diyerek Tekbir getiririz ve namaza başlarız.
  • Tekbirden sonra elleri bağlarız ve sessizce Sübhaneke okuruz. Sübhaneke'den sonra bir şey okumayız ve imamı dinleriz.
  • İmam sureleri bitirdikten sonra "Allahu Ekber" diyerek rükuya gideriz. Rüku'da 3 kere "Sübhane Rabbiye'l-Azim" der ve doğruluruz. Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh", tam doğrulunca ise "Rabbena leke'l hamd" deriz.
  • Daha sonra "Allahu Ekber" diyerek secdeye gideriz. Secdede 3 kere "Sübhane rabbiyel-a 'ala" deriz. "Allahu Ekber" diyerek dizlerimizin üzerinde otururuz. Tekrar "Allahu Ekber" dedikten sonra yine secdeye gideriz ve 3 kere "Sübhane rabbiyel-a 'la" deriz.
  • "Allahu Ekber" diyerek secdeden ayağa kalkarız ve ikinci rekata başlarız. Ayağa kalktıktan sonra ellerimizi bağlarız ve hiçbir şey okumadan imamı dinleriz.

ARKADAŞINA GÖNDER
Hayırlı Cumalar - Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekat?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN