Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kabe’ye ibadet akını

Kutsal topraklarda bulunan hacı adayları ibadetlerini ve çevresinde yapabilmek için adeta birbiriyle yarışıyor. Vakit namazlarını cemaatle kılmak isteyen hacı adayları, saatler öncesinden Kâbe çevresinde yer tutuyor

Giriş Tarihi: 3.8.2019
Kabe’ye ibadet akını
Aralarında Diyanet İşleri Başkanlığı ve seyahat acentelerinin organizasyonuyla Türkiye ve yurt dışından gelen Türk hacı adaylarının da yer aldığı Müslümanlar, Kurban Bayramı'na doğru Mekke'deki yoğunluğu gün geçtikçe artırıyor. Medine'den başlattıkları kutsal yolculuğu Mekke'de sürdürenlerin de eklenmesiyle yaşanan yoğunluk, ibadet alanlarına da yansıyor. Konakladıkları otellerin çevresinden kısa aralıklarla kalkan servis otobüsleriyle Mescid-i Haram'a ulaşan hacı adayları, günün her saatinde tavaf alanları ile Safa ve Merve tepeleri arasındaki say alanlarında yoğunluk oluşturuyor.

'ALLAH'IN İKRAMI...'
Küçük yaştaki çocukların babalarının omuzlarında, yürüyemeyecek kadar sağlık sorunu bulunanların da tekerlekli sandalyelerde tavaf yaptığı gözleniyor. Tavaf sırasında duygularını anlatan hacı adaylarından Ramazan Ölmez, Kâbe'nin yanında bulunmanın tarif edilemez bir duygu olduğunu belirterek, "Bu Allah'ın evi ve bizler Allah'ın misafiriyiz. Allah'ın ikramından faydalanıyoruz. O ikramı kalbimizde, gönlümüzde hissediyoruz. Bunu dille ifade etmek çok zor" dedi. Hacı adaylarından 71 yaşındaki Ayşe Bölükbaşı ise yaşına rağmen ibadetlerini yerine getirmeye çalıştığını ifade ederek, "Rabbime sığındık, geldik. İnşallah buradan tertemiz çıkıp gideceğiz" diye konuştu. Kâbe'nin çevresinde tavaflarını tamamlayan hacı adayları, zemzem içerek serinliyor, ardından ibadetlerine devam ediyor. Vakit namazlarını cemaatle kılmak isteyen hacı adayları ise saatler öncesinden Kâbe çevresinde ezana kadar yer tutuyor. Kimi hacı adayları ise Kur'an-ı Kerim okuyup, dua ederek zamanını değerlendiriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kabe’ye ibadet akını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN