X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bu paket IMF'ye muhtaç eder
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bu paket IMF'ye muhtaç eder

  • Giriş Tarihi: 21.4.2015
Bu paket IMF'ye muhtaç eder
Bu paket IMF'ye muhtaç eder

Lideri daroğlu'nun ndeki vaatlerinin en az 150 milyar TL olduğunu söyleyen Maliye Bakanı Şimşek kaynak sordu. Şimşek, "Bunlar içi boş vaatler. Allah korusun uygulanırsa 1.5 yılda IMF kapısı çalınır" dedi

Genel Başkanı daroğlu'nun nde açıkladığı 'çılgın vaatler'in kaynağı merak konusu oldu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Vaatlerin maliyeti en az 149.5 milyar lira. Kılıçdaroğlu kaynak göstersin, CHP'ye oy veririm" dedi.

2 YILDA IMF KAPISINI ÇALARLAR

Katıldığı bir TV programında konuşan Şimşek, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı seçim vaatlerini değerlendirdi. "Ya sayı saymasını bilmiyorlar ya da hiç ekonomi yönetmediler. Bu vaatlerin maliyetlerini çıkardık" diyen Şimşek, şunları söyledi: "Emeklilere yönelik vaatlerin toplamı 60 milyarın üzerinde. 2016 için öngörülen bütçe açığının 4 katına karşılık geliyor. Bunlar içi boş vaatler ama Allah korusun bunlar uygulamaya konulsa, Türkiye 1.5-2 yılda tekrar IMF'nin kapısını çalacaktır. Çünkü borçlanacak para bulamayacaklar. 2016 bütçe açığı öngörüsü yaklaşık 16 milyar lira. Siz ilave 150 milyar lira taahhütte bulunuyorsunuz."

3'TE 1'İNİ AÇIKLASIN OY VEREYİM
Şimşek, "Hangi vergileri artıracaklarını, nereden kısıntı yapacaklarını, bunları yapmayacaklarsa kimden borç para bulacaklarını, cari açığı patlatmadan, Türkiye'yi krize götürmeden, bu taahhütleri nasıl yerine getireceklerini açıklasınlar, Nobel Ödülü'nü hak ederler. Abartmıyorum, 149.5 milyar liranın 3'te 1'ini açıklasınlar, ben onlara oy vereceğim" diye konuştu. CHP'nin olmayan kaynakla çiftçiye 1.5 liralık mazot verileceğini taahhüt ettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bir ürünün fiyatının 3'te birine indirilmesi, beraberinde tüketimi de artırır. Bu zihniyet petrol, mazot ithal edecek döviz bulamayacaktır. Nitekim 1970'lerde bu sübvansiyonlar nedeniyle Sayın (Deniz) Baykal'ın bakan olduğu dönemde petrol ithal edemiyorduk. O dönemde Türkiye'nin petrol ithal edecek dövizi yoktu. Rahmetli (Turgut) Özal geldi, sistemi düzeltti" dedi.

Yalçın AKDOĞAN / Başbakan Yardımcısı:

Bunlar batakçılar kulübü

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, CHP'nin seçim bildirgesiyle ilgili, "Harcamayı artıracaksan, gelir bulur, geliri de artırırsın. Hem harcamayı artırıp, hem geliri azaltırsan bu müflis tüccar hesabıdır. Bunlar zaten batakçılar kulübü. Sadece batırmayı biliyorlar. Bunların soyadı kriz, göbek adı da beceriksizlik" dedi. CHP'nin 150 milyar TL'lik bir açık vaadettiğini kaydeden Akdoğan, "Bu şu demektir: Gemiyi batıracağız. Türkiye'yi IMF'ye muhtaç edeceğiz" diye konuştu.

Fikri IŞIK / Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı:

Ayakları yere basmıyor
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kılıçdaroğlu'nun vaatlerine ilişkin şunları söyledi: "Ayağı yere basmayan pek çok vaatte bulundu. Karşılığı olmayan hiçbir vaat, ayağı yere basan ve aklı başında politikacılar için başvurulacak yöntem değildir."

Nihat ZEYBEKCİ/ Ekonomi Bakanı:

Bütçeyi darmadağın edecek
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Ekonomi adına üzülerek seyrediyorum. Bu kadar tabansız, sorumsuz, siyaseti de yaralayan bir program olamaz. Düşünün ki, seçimlerden sonra dünyaları vaat ediyorsunuz" dedi. Kuveyt'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Zeybekci, "Tabiatta bir kural vardır. Hiçbir şey yoktan var edilemez, vardan yok edilemez. Toplamda benim gördüğüm kadarıyla bütçeyi darmadağın edecek, dengeleri bozacak" diye konuştu.

Bekir BOZDAĞ / Eski Adalet Bakanı:

Baykal da yapmıştı
Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da CHP'nin 1.5 TL'lik mazot vaadini 1970'lerdeki Deniz Baykal'ın enerji bakanlığına atıfta bulunarak yorumladı. Bozdağ, "O dönemde Türkiye mazot alacak dolar bulamadı. '70 cente muhtaçlık' o dönemin eseridir" dedi.

150 MİLYARLIK HAYAL

- EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 1.500 TL: Maliyet 37.5 milyar TL ile bütçe açığının iki katından fazla. Bütçe açığı bir kalemde 3 kata çıkacak
- EMEKLİLERE DİNİ BAYRAMDA İKRAMİYE: Maliyet 26 milyar TL
- İŞSİZ 800 BİN KİŞİYE İŞBAŞI EĞİTİMİ: Maliyet 11.2 milyar TL
- GEÇİCİ KAMU İŞÇİLERİNE KADRO VERİLMESİ: Maliyet 8 milyar TL
- AİLE SİGORTASI KAPSAMINDA 400-600 TL YAŞAM AYLIĞI: Maliyet 6.8 milyar TL
- TAŞERON İŞÇİLERİN KADROYA ALINMASI: Maliyet 30 milyar TL
- OKULLARDA ÜCRETSİZ ÖĞLEN YEMEĞİ: Maliyet 5 milyar TL
- 15 BİN AİLE MERKEZİNİN YAPIMI: Maliyet 3 milyar TL
- SAĞLIK HİZMETLERİNDEN ALINAN ÜCRETLERİN KALDIRILMASI: Maliyet 2.5 milyar TL
- PRİM BORCU OLAN ESNAFA SAĞLIK HİZMETİ: Maliyet 2 milyar TL

kalan karakter 1000

Muhammed Muhammed

Her şeyden önce yahudi-anglo saxon ittifakı dünyadaki tüm sol partileri destekler ve kendi adamlarını o partiye yerleştirir.Sen farkına var ya da var ma CHP bu millet için değil İsrail ve Avrupa için çalıştı farkedersiniz Ak Parti bir proje açıklar ilk CHP karşı gelir tamam AB yi anlarız gelişmemizi istemez Chp neden karşı çıkar biri de bana bunu açıklasın,
Herkese bol keseden vaat vermekle yürümüyor bu işler imf kapılarında gezmeye de hiç niyetim yok!!!!!!!!!!!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 21.04.2015 15:54
Mert Mert

Bakın kardeşlerim. Vaatlerin kaynağını , nasıl yapılacağını , borca girilmeden mevcut ekonominin % 3 ü ile yapılabileceğini ve bir çok şeyi dinleyerek , yorumlayarak , araştırarak anlayabilirsiniz. Vaatlerin içi boş değil aksine yapılırsa gerçekten dünya ülkesi olma yolunda ilerleriz. Ben sadece tavsiye verebilirim. Ama biraz aklınızı kullanın bence , takım tutar gibi parti tutmak yerine biraz daha barışçıl ve akıllı olunabilirse halk içerisinde barış ve refah sağlanabilir. Önyargısız sadece bir düşünün.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır8
cevapla 21.04.2015 10:34
Muhammed Muhammed

Maliye bakanı anlamıyor ama sen anlıyorsun değil mi kardeş sen ilk önce bana kaynak göster nereden alıcaksın parayı baron kardeşlerden mi isteyeceksin?

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 21.04.2015 15:50
Yavuz Yavuz

Kemal gelirse zaten IMF ile anlaşma yapacaktır, hiç kuşkunuz olmasın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır7
cevapla 21.04.2015 10:24
haydo haydo

bu adam zaten hedefi uzun zaman durmak değilki bana bir gün oy verin diyor :))

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır10
cevapla 21.04.2015 09:33
CHP CHP

oylar CHP ye

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır16
cevapla 21.04.2015 09:23

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.