YUNANİSTAN'DA 2. ÇİPRAS DÖNEMİ

Giriş Tarihi: 21.9.2015 00:07 Güncelleme Tarihi: 9.12.2016 16:47
Yunanistan aylar sonra yeniden sandık başına gitti. Geçici sonuçlara göre geçen seçimlerin galibi SYRIZA en yakın rakibine yüzde 7'den fazla fark attı. Yunanistan erken genel seçimlerinde ipi, radikal grubun ayrılmasına karşın, yine Aleksis Çipras liderliğindeki Syriza Partisi göğüsledi.
\r\n
\r\n
Syriza'nın en yakın rakibi Yeni Demokrasi 7.5 puan geride kaldı. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ülke genelinde oyların yüzde 46'sı sayıldı. Evangelos ?Meymarakis’in lideri olduğu muhafazakar Yeni Demokrasi (ND) Partisi 28,05 ile ikinci sırada yer alırken, Altın Şafak Partisi ise yüzde 7,12 ile üçüncü parti konumunda. Resmi olmayan sonuçlara göre, Panhelenik Sosyalist Hareketi'nin (PASOK) yüzde 6,41, Yunanistan Komünist Partisi'nin (KKE) yüzde 5,49, AB yanlısı merkez sol To Potami'nin yüzde 3,91, Bağımsız Yunanlılar Partisi'nin (ANEL) yüzde 3,71, Merkez Birliği'nin yüzde 3,47, Laiki Enotita'nın ise yüzde 2,83 civarında oyu bulunuyor.
\r\n
\r\n
\r\n

Ülkedeki yüzde 3'lük seçim barajını geçen partilerin meclisteki koltuk dağılımını ise resmi olmayan sonuçlar şu şekilde yansıtıyor:

\r\n

SYRIZA (145), Yeni Demokrasi (75), Altın Şafak (19), PASOK (17), Yunanistan Komünist Partisi (15), To Potami (10) Bağımsız Yunanlılar Partisi (10), Merkez Birliği (10).

\r\n

SYRIZA Partisi lideri Aleksis Çipras'ın partisinin merkez bürosuna gittiği öğrenildi.

\r\n

Partisinin merkez bürosuna giden Yeni Demokrasi lideri Meymarakis ise basına yaptığı açıklamada partisinin "onurlu" ve "uygar" bir mücadele verdiğini ifade etti.

\r\n

Meymerakis,"İlk sonuçlara göre SYRIZA önde gidiyor ve kendilerini tebrik ediyorum" dedi.

\r\n

Yunanistan resmi haber ajansı ANA-MPA ise Çipras'ın ANEL lideri Panos Kammenos ile telefonda görüştüğünü bildirdi. SYRIZA'nın ANEL ile koalisyon hükümeti kurması ihtimaller arasında yer alıyor.

\r\n

ATİNA/AA

\r\n\r\n
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YUNANİSTAN'DA 2. ÇİPRAS DÖNEMİ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN