MÜLTECİLERİN MALİYETİ 10 MİLYAR EURO

Giriş Tarihi: 22.9.2015 19:49 Güncelleme Tarihi: 9.12.2016 16:47
 \r\n
Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), Almanya'ya bu yıl 800 bin sığınmacı gelmesinin ülkeye yaklaşık 10 milyar Euro'ya mal olacağını ve bu rakamın sığınmacıların aile bireylerini ya da eğitim tedbirlerini kapsamadığını bildirdi.
\r\n
\r\n

Merkezi Münih'te bulunan Ifo, Almanya'ya gelen sığınmacıların ülkeye maliyetine ilişkin yapılan bir araştırmayı yayımladı. Araştırmaya ilişkin yapılan açıklamada, "Almanya İçişleri Bakanlığı'nın tahmin ettiği gibi Almanya'ya bu yıl 800 bin sığınmacı gelirse, bu durum ülkeye yaklaşık 10 milyar Euro'ya mal olacak. Bu rakam, sığınmacıların aile bireylerini ya da eğitim tedbirlerini kapsamıyor, bu yüzden bu rakam da iyimser bir tahmin" denildi. Açıklamada, Suriye, Irak, Nijerya ve Afganistan gibi ülkelerden gelen sığınmacıların nitelik yapısının muhtemelen kötü olduğu aktarıldı.

\r\n\r\n

HAZIR OLMADIKLARI AÇIK

\r\n

Söz konusu ülkelerden gelen sığınmacıların okur yazar oranının düşük olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bu ülkeler arasında en gelişmiş olan Suriye'de bile nüfusun yüzde 6'sı üniversite mezunu. Ancak mezunlar Alman diplomasına eş değer değil. Mülteciler erkek ve yaş ortalamasından daha genç olmalarına rağmen, onların Alman iş gücü piyasası için hazır olmadıkları açık. Dil kurslarına ek olarak, Almanya'nın ekstra maliyetler oluşturacak eğitime de yatırım yapması gerekecek."

\r\n\r\n

HIZLI ŞEKİLDE İSTİHDAM

\r\n

Açıklamada, "Alman vergi mükellefleri için uzun vadeli yük haline gelen bu krizi önlemek için, ülkeye gelenler olabildiğince hızlı şekilde istihdam edilmeli. Verimliliklerinin düşük olmasından dolayı, sığınmacıların  çoğunun 8,5 avro asgari ücretle bir iş bulabilmelerinin mümkün olamayacağına ilişkin endişeler var. Bu nedenle, yükselen işsizliği önlemek için asgari ücreti düşürmek iyi bir fikir olacaktır." ifadeleri kullanıldı.

\r\n\r\n
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MÜLTECİLERİN MALİYETİ 10 MİLYAR EURO
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN