Almanya’ya değil Elazığ’a yatırım

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupalı Türklere “Gelin yatırımı ülkenize yapın” çağrısına uyan Elazığlı Edip Yıldırım, Almanya’ya yapacağı 15 milyon TL’lik yatırımı memleketine yaptı

Giriş Tarihi: 14.11.2017 09:34
Almanya’ya değil Elazığ’a yatırım
Elazığlı Edip Yıldırım 27 yıl önce Türkiye'den Almanya'ya çalışmak için göç etti. Almanya'nın Frankfurt şehrinde yasayan Yıldırım uzun yıllar inşaat sektöründe çalıştı. Evli ve üç çocuk babası olan Yıldırım, kaz yetiştiriciliğine merakı sardı. İnşaatı bırakıp bu sektöre geçen Yıldırım, işi öğrendikten sonra Almanya'da modern bir kaz çiftliği kurma planı yaptı. Almanya'ya yatırım yapacağı sıralarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Gelin yatırımı ülkenize yapın" çağrısını duyarak fikrini değiştiren Yıldırım, 15 milyon lira değerindeki modern kaz çiftliğini memleketi Elazığ'ın Kovancılar İlçesi, Tepebağ köyüne kurdu.

KATMA DEĞER KAZANDIRDIK
Yüzde 35'i tamamlanan modern kaz çiftliğinde üretime baslayan Yıldırım söyle konuştu: Yatırımımızın toplam maliyeti 15 milyon TL. Toplamda 45 kisiyi istihdam edecek bir yatırım. Damızlığı, kuluçka, büyütme, besi bölümü ile beraber entegre bir tesis kuruyoruz. Bunun yanı sıra yatırımımızda fason üreticilerle çalışmak istiyoruz. Fason üreticilerimize verdiğimiz hayvanları, daha sonra tekrar alım garantisi yapacağız. Böylelikle çiftçilerimize de ek bir gelir olacak. Ülkemize bu amaçla böyle bir katma değer kazandırdık.

HEDEF 500 BİN KAZ ÜRETMEK
Su anda Türkiye'nin en büyük ve en modern makinelerinin kendilerinde olduğunu söyleyen Yıldırım, "Ülkemizin en büyük kuluçhanesi bizde. Tam faaliyete geçtiğimizde haftada 10 bin kaz üretebiliriz. Üç senenin sonunda ise yıllık 500 bin kaz üretmek istiyoruz. Tabii bunu fason üreticilerimizle birlikte yapacağız. Su anda inşaatımız devam ediyor. İnşaatlarımızın yüzde 35'i tamamlandı. Önümüzdeki yıl kesimhane, paketlemesi ile beraber isletmemiz vatandaşlarımızın hizmetine girecek" diye bilgi verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya’ya değil Elazığ’a yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN