‘Merkel, Yeşiller’i köşeye sıkıştırıyor’

Almanya’da koalisyon görüşmeleri, sıkıntılı geçiyor. Yeşiller Partisi, Angela Merkel’in zamana oynayarak Yeşiller üzerindeki kamuoyu baskısını artırmaya çalıştığını belirtti

Giriş Tarihi: 14.11.2017 09:57
‘Merkel, Yeşiller’i köşeye sıkıştırıyor’
Almanya'da 24 Eylül'de yapılan genel seçimin ardından kurulması planlanan koalisyon hükümeti konusunda sıkıntılar asılamıyor. Yeşiller Partili Baden Württemberg Eyaleti Basbakanı Winfried Kretschmann'ın çıkısından sonra dün de Yeşiller Parti yönetimi bir açıklama yaptı. Yeşiller, Basbakan ve Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Baskanı Angela Merkel'i görüşmeleri savsaklamakla suçladı. Yeşiller Partisi Meclis grup Baskanı Anton Hofreiter, tüm önemli ve tartısmalı konuların ertelenerek en sona bırakıldığını ileri sürdü.

ERKEN SEÇİM UYARISI
Hofreiter, Merkel'in zamana oynayarak Yeşiller Partisi'nin üzerindeki kamuoyu baskısını arttırdığını söyledi. Yesiller Partisi özellikle vergi, iklim değişikliği, mülteciler sorunu gibi baslıklarda diger ortakları ile anlaşamıyor. Baden Württemberg Başbakanı Kretschmann, yeni bir seçimin Avrupa ve Almanya'da kriz yaratacağını ileri sürerek taraflara hükumeti kurun çağrısında bulunmuştu. Koalisyon pazarlıkları kapsamında partiler anlaştıkları ya da anlaşamadıkları noktaları madde madde ele alıyor. Ilk önce 12 üst baslık belirleyen dört parti, geçtiğimiz günlerde bunu alt baslıklara bölerek 125 maddeye çıkardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Merkel, Yeşiller’i köşeye sıkıştırıyor’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN