Almanyalı Türkler Erdoğan’ın yanında

Almanya’daki Türklerin yüzde 44’ü, Almanya’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik eleştiriyi haksız buluyor. Türkler ilişkilerin gerilmesindese Alman hükümeti ve basınını sorumlu tutuyor

Giriş Tarihi: 6.12.2017 10:07
Almanyalı Türkler Erdoğan’ın yanında
Almanya'da yapılan bir araştırmada, Almanya'da yasayan Türklerin bu ülkede yasamaktan memnun olup olmadığı, Türkler ve Almanlar arasındaki ilişki ele alındı. Araştırmada Almanya'da yasayan Türklerin yüzde 44'ünün, bu ülkede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a dönük eleştiriyi haksız bulduğu ortaya kondu.

2 BİN 800 KİŞİ KATILDI
Merkezi Berlin'de olan Data 4U isimli kamuoyu yoklama kurulusunun Kuzey Alman Radyo ve Televizyon Kurumu (NDR) adına 2 bin 800 kisi arasında yaptığı ankete göre "Almanların Erdoğan elestirisi yerinde" diyenlerin oranı sadece yüzde 12. Bu araştırmaya göre Türklerin büyük çoğunluğu, Almanya'daki eleştirileri yersiz buluyor.

SORUMLU SİYASİLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik eleştiriyi abartılı ve yersiz bulan Almanyalı Türkler, genel olarak Almanlarla Türkler arasındaki ilişkinin kötüye gittiğine inanıyor. "İlişkiler kötüye gitti" diyen Türkler'in oranı yüzde 52. Türkler ilişkinin kötüleşmesinden ise toplumlar arasındaki ikili ilişkilerden ziyade siyasileri görüyor. Gerginliğin sorumlusu olarak ise hükümetler arasındaki sorunu gösterenlerin oranı yüzde 59 olarak belirlendi. Yüzde 52'lik bölüm ise ilişkilerin kötü olmasından basını sorumlu tutuyor. Ankete katılanların çok büyük bölümü aynı zamanda Almanya'da kendilerini huzurda hissettiklerini de dile getirdi. Sonuçların birinci, ikinci veya üçüncü nesil arasında farklılık göstermediği ve bunun bir rol oynamadığı kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanyalı Türkler Erdoğan’ın yanında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN