Almanya'ya dünyada eşi benzeri olmayan cami

Almanya hem görkemli hem de işlevsel bir camiye kavuşuyor. Norderstedt kasabasında yapılacak caminin minaresi üzerine rüzgar türbinleri kurulacak ve cami elektriğini kendi üretecek

Giriş Tarihi: 7.12.2017 10:05
Almanya'ya dünyada eşi benzeri olmayan cami
Hamburg kenti yakınlarındaki Norderstedt kasabasında inşaatına başlanan yeni cami, mimari ve teknik açıdan esi benzeti olmayan bir cami olacak.
Diyanet Isleri Türk Islam Birliği'ne bağlı olan Eyüp Sultan Camisi, kendi elektriğini 21 metre yüksekliğindeki şeffaf minaresi üzerinde yer alacak rüzgar türbinleri aracılığı ile üretecek.

Camide yer alacak olan buz depolama sistemi sayesinde yaz aylarında da cami içerisi serin tutulacak. Caminin cam panellerine kristalleşme enerjisini düzenleyen sistem kurulacak. Caminin kubbesi camdan olacak. Gençler ve kadınlar için ayrı bölümlerin olacağı cami kompleksinde, imamın ailesi ile birlikte kalabileceği lojmanın yanı sıra bir süpermarket, bir kafeterya, bir berber ve bir seyahat acentesi de bulunacak.

4 MİLYON EUROYA MAL OLACAK

Su anki cami yetmediği için cemaatin cuma günleri ve bayram namazlarını bahçede kılmak zorunda kaldığı belirtilirken, yemi caminin 4 milyon euroya mal olmasının hesaplandığı aktarıldı. Norderstedt camisinin masrafları 300 üyenin aidatları ve bağışlarla karşılanacak. Kasabanın tüm yerel siyasetçileri tarafından desteklenen caminin 21 metre yüksekliğindeki minaresi tartışma konusu olmuş ancak uzlaşı sağlanmıştı.

DÜNYADA EŞİ BENZERİ YOK

Caminin mimarlığını yapan Selçuk Ünyılmaz, "Caminin enerji konsepti çok büyük önem taşıyor. Böyle bir mimariye ve böyle bir teknolojiye sahip olan başka bir cami yok. Dünyada eşi benzeri olmayan bir proje" dedi.

Cengiz PARLAYAN / NORDSTEDT
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya'ya dünyada eşi benzeri olmayan cami
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN