“Helmut Kohl herkesi yanılttı”

Giriş Tarihi: 7.12.2017 11:53
“Helmut Kohl herkesi yanılttı”
Alman siyasi tarihinin en büyük skandallarından olan CDU bağış skandalında eski Başbakan Kohl'ün sözünü ettiği gizli bağışçıların hiç olmadığı, Kohl'ün hedef şaşırttığı belirtiliyor.

ARD televizyonunun yaptığı bir araştırmaya göre, geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden eski başbakanlardan Helmut Kohl, bağış skandalındaki tutumuyla dikkatleri başka yöne çekti. Kohl'ün "Partiye gizli bağışta bulunanların isimlerini asla açıklamayacağım" sözleriyle aslında Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi'nde tutulan kara kasayı örtbas etmek istediği iddia ediliyor.

Kohl'ün 1970'li yıllardan bu yana mevcut kara kasa sisteminden haberdar olduğu ve bundan seçim dönemlerinde faydalandığı belirtiliyor. CDU bağış skandalı 1999 yılında eski sayman Walther Leisler Kiep hakkındaki bir soruşturma kapsamında ortaya çıkmıştı. Savcılık, yurtdışında gizli hesaplardan ve kara kasalardan oluşan bir sistemi gün ışığına çıkartmıştı.

MERKEL'E YARADI
Dönemin Başbakanı Helmut Kohl 1993 ile 1998 yılları arasında iki milyon Mark elden bağış aldığını itiraf etmiş, ancak bağışçıların isimlerini bildirmeyi reddetmişti. Federal Meclis İdaresi CDU'ya 3,3 milyon euro para cezası kesmişti. Bağış skandalı kapsamında Kohl partinin genel başkanlığından alınmıştı. Wolfgang Schaeuble'nin de skandala adının karışması nedeniyle koltuğu Angela Merkel kapmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Helmut Kohl herkesi yanılttı”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN