Mahkemeden çıkacak kararı tanımayacağım

Almanya’da NSU terör örgütünün son kurbanı Halit Yozgat’ın anne ve babası dün mahkemede hem yargı sistemine hem de siyasilere ağır eleştirilerde bulundu

Giriş Tarihi: 7.12.2017 11:29
Mahkemeden çıkacak kararı tanımayacağım
NSU çetesinin son kurbanı olan ve 2006 yılında Kassel'de öldürülen Halit Yozgat'ın annesi Ayşe ve babası İsmail Yozgat, dün mahkemede tarihi bir konuşma yaptı. Anne Ayşe Yozgat hâkime, "İşini doğru yap" çağrısında bulunurken, baba İsmail Yozgat, "Olay yerinde inceleme yapılmazsa, bu mahkemeden çıkacak kararı tanımam" dedi.

'RAHAT UYUYABİLİYOR MUSUN?'
Mahkemede ilk olarak anne Ayşe Yozgat söz aldı. Konuşmasının hemen başında NSU'nun kara kutusu olan ve başsanık olarak yargılanan Beate Zschaepe'ye dönen Ayşe Yozgat, "Sen başını yastığa koyduğun zaman rahat uyuyabiliyor musun? Ben 11 yıldır hiç uyuyamıyorum. Çünkü oğlumu çok, ama çok özlüyorum. Sayın hâkim. Siz benim son umudum, son güvencemdiniz. Ama görüyorum ki, sizden de bir sonuç çıkmayacak. Bal üretmeyen arı gibi çalıştınız" dedi.

'LÜTFEN İŞİNİZİ DOĞRU YAPIN'
Ayşe Yozgat şöyle devam etti:
"Düşünün ki, biz de sadece insanız. Gerçi acımızı paylaştığınızı söylüyorsunuz. Ancak paylaşmak başka, bir acıyı yaşamak başka. Gün gelecek, Allah bize bütün gerçekleri gösterecek. Her şey ortaya çıkacak. Ben başka annelerin de benim gibi acı çekmesini istemiyorum. Başka insanların da benim yaşadıklarımı yaşamasını istemiyorum. Lütfen görevinizi doğru yapın." Ayşe Yozgat'tan sonra kürsüye gelen baba İsmail Yozgat, ağır suçlamalarda bulundu. Yozgat, iki suçlu olduğunu iddia ederek, "Suçlulardan biri ajan Andreas Temme. Diğeri dönemin Hessen İçişleri Bakanı, şimdiki Hessen Başbakanı Volker Bouffier. Bunlar birbirlerini tamamlıyor" dedi.

Birkaç kez olay yerinde yeniden inceleme yapılmasını istediğini belirten İsmail Yozgat, "Benim de katılmam şartıyla oğlum Halit'in öldürüldüğü internet kafede bir kez daha tatbikat yapılsın. İki yıldır bir cevap alamadım. Kaç kere söyledim. Siz neyin duruşmasını yapıyorsunuz? Eğer olay yeri incelemesi talebime olumlu yanıt vermezseniz, vereceğiniz hiçbir kararı tanımayacağım" diye konuştu.

İsmail EREL
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahkemeden çıkacak kararı tanımayacağım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN