Polis cinayetleri ortaya çıkmasın diye öldürmüşler

Almanya’da polisler tarafından yakılarak öldürüldüğüne artık neredeyse kesin gözüyle bakılan mahkum Jalloh’un, önceki cinayetler örtbas edilsin diye öldürüldüğünden şüpheleniliyor

Giriş Tarihi: 8.12.2017 11:26
Polis cinayetleri ortaya çıkmasın diye öldürmüşler
Almanya'da elleri ve ayakları bağlı olduğu halde kendisini hücrede yaktığı iddia edilen Oury Jalloh'un polisler tarafından öldürüldüğü artık neredeyse kesinlik kazandı. Savcıların ve mahkemelerin polisleri aklamak için kapattığı dosya, Dessau Başsavcısı Folker Bittmann'ın açıklamaları ile yeniden açıldı.

Savcının tezine göre aynı hücrede polisler, daha önce isledikleri iki cinayetin ortaya çıkmasını önlemek için Sierra Leoneli Jalloh'u yaktı. Jalloh'un önce feci şekilde dövüldüğü, ardından bu işkencenin de ortaya çıkmaması için gencin yakıldığından hareket ediliyor. Son teze göre, aynı hücrede daha önce 1997 ve 2002 yıllarında iki kisi polis şiddeti sonucunda öldü. Bu bağlamda bir süre savcılık polisler hakkında soruşturma yürüttü. Ancak daha sonra takipsizlik kararı verildi.

İZLERİ YOK ETTİLER
Bittmann'ın tezine göre polisler tüm izleri yok etmek için yangın çıkartıp Jalloh'u hücresinde öldürdü. Savcılığa göre elleri bağlı olduğu halde cebinden çakmak çıkartan Jalloh yanmayan kumaştan üretilen yatagı tutuşturmayı başarmıştı. Çakmakta da Jalloh yerine başkasının parmak izi bulunmuştu. Mahkemeler bu skandal savunmaya rağmen ırkçı polisleri korumuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polis cinayetleri ortaya çıkmasın diye öldürmüşler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN