ABD'nin Kudüs kararı Almanya'da protesto edildi

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı Almanya'nın Dortmund ve Bremen kentlerinde protesto edildi.

Giriş Tarihi: 9.12.2017 16:50
ABD'nin Kudüs kararı Almanya'da protesto edildi

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde faaliyet gösteren Filistin Toplulukları ve Dernekleri Birliği'nin Dortmund kentindeki Frieden (Barış) Meydanı'nda düzenlediği protesto gösterisine, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) başta olmak üzere bazı sivil toplum dernekleri destek verdi.

Soğuk havaya rağmen ellerinde Filistin ve Türk bayrakları ile meydanda toplananlar, İsrail ve ABD aleyhine slogan attı.

Gösteriye katılan UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya, gösteri öncesi yaptığı açıklamada Kudu¨s'te barışın sağlanmasının du¨nya barışının korunması anlamına geldiğini söyledi.

Sırakaya, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudu¨s'u¨n İsrail'in başkenti olarak tanımasına ilişkin açıklamasının bu¨yu¨k bir sorumsuzluk olduğunu ifade ederek, "Trump'ın tek taraflı ve sorumsuzca verdiği karar, bir kez daha kilitlenen Ortadoğu barış su¨recini bu¨tu¨n taraflar nezdinde çıkmaza sokmaktadır." dedi.

Sırakaya, barış ve hoşgöru¨nu¨n kutsal kenti olarak göru¨len, Yahudiler, Hıristiyanlar ve Mu¨slu¨manlarca eşit derecede önemli olan Kudu¨s'ün, bir kişinin taraflı ve ideolojik kararı ile iç siyasete malzeme edilmemesi gerektiğini belirtti.

Öte yandan Bremen kentinde de Alman-Filistin Cemiyeti (DPG) tarafından Trump'ın kararı protesto edildi.

Almanların da destek verdiği protestoda Bremen Dom Kilisesi önünde toplanan göstericiler, "Sessiz kalmak durumu kabul etmek demektir. Filistin ve herkese barış" yazılı pankartlar açtı.

Okunan bildiride ABD'nin Kudüs tavrının uluslararası kabul görmüş anlaşmaların ihlali olduğu ifade edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'nin Kudüs kararı Almanya'da protesto edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN