Büyük Koalisyon’a SPD ‘evet’ dedi

24 Eylül’de yapılan genel seçimin ardından Büyük Koalisyon’a “hayır” diyen SPD, devam eden kongrenin daha ilk gününde Birlik Partileri’yle koalisyona yeşil ışık yaktı

Giriş Tarihi: 9.12.2017 10:18 Güncelleme Tarihi: 9.12.2017 10:26
Büyük Koalisyon’a SPD ‘evet’ dedi
Almanya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Büyük Koalisyon hükümetine göz kırptı. Seçimlerin ardından Büyük Koalisyon'a "asla" diyen SPD'liler, önceki gün baslayıp bugün sona erecek olan kongrenin ilk gününde büyük çoğunlukla CDU/CSU ile koalisyon hükümeti kurulması için görüşmeler yapılmasına onay verdi. SPD Genel Baskanı Martin Schulz oylama baslamadan önce delegelere ön görüşmelere "evet" demeleri tavsiyesinde bulunmuş, "Ancak her ne pahasına olursa olsun hükümete girmek zorunda değiliz. Ama aynı zamanda her ne pahasına olursa olsun hükümete girmemeye de çalışmamalıyız" vurgusu yapmıştı.

İLK GÖRÜŞME ÇARŞAMBA

SPD Meclis Grup Baskanı Andrea Nahles, partisinin Başbakan Angela Merkel'in muhafazakar bloguyla koalisyon kurma konusunda ön görüşmelere çarşamba günü başlayacağını söyledi. Görüşmelerin sonucunun belirsiz olduğunu söyleyen Nahles, ön görüşmelerin, kapsamlı koalisyon görüşmelerine geçmeye baslamadan önce iki taraf arasında işbirliğinin mümkün olup olmayacağını belirlemek üzere düzenleneceğini belirtti. İlk görüşmeye CDU Genel Baskanı ve Başbakan Angela Merkel, SPD Genel Baskanı Martin Schulz, CSU Genel Baskanı Horst Seehofer ve partilerin meclis grup başkanları Volker Kauder (CDU), Andrea Nahles (SPD) ile Alexander Dobrindt (CSU) katılacak. Bu görüşmenin ardından SPD 15 Aralık tarihinde, ocak ayından itibaren CDU/CSU ile Büyük Koalisyon hükümeti için müzakerelere baslayıp baslamayacağına karar verecek. CDU bu konuyu kararlaştırmak üzere pazar aksamı toplanacak. CDU bu konuyu kararlaştırmak üzere pazar aksamı toplanacak.

SPD'NİN YENİ GENEL SEKRETERİ KLİNGBEİL OLDU

Kongrede? aynı zamanda SPD Genel Başkanı Martin Schulz oyların yüzde 81,9'unu alarak bir kez daha genel başkan seçildi. SPD'nin yeni Genel Sekreteri ise oyların yüzde 70,6'sını alan Lars Klingbeil oldu. Başkan yardımcılığına getirilen isimler arasında da oyların yüzde 97,5'iyle en fazla oyu alan Malu Dreyer aldı. Seçim kampanyasında SPD Genel Başkanı Martin Schulz'a bayrak açan Olaf Scholz ise en kötü sonuçla seçildi. Scholz, delegelerin ancak yüzde 59,2'sinin oyunu alabildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük Koalisyon’a SPD ‘evet’ dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN