Rekor kıran tabloyu Prens Selman almış

Leonardo da Vinci’nin Hz. İsa’yı resmettiği “Salvator Mundi” isimli tabloyu 450 milyon dolara satın alanın, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Prens Muhammed bin Selman olduğu ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 9.12.2017 12:38
Rekor kıran tabloyu Prens Selman almış
Rönesans döneminin en önemli ressamı olarak gösterilen Leonardo da Vinci'nin günümüze kadar ulaşabilen 20 eseri arasında yer alan Salvator Mundi isimli eserini satın alan kişi belli oldu. Tabloyu geçen ay ABD'nin New York kentinde düzenlenen müzayedede satın alan kişinin, Suudi Arabistan'daki yolsuzluk operasyonunu yürüten Veliaht Prens Muhammed bin Selman olduğu ortaya çıktı.

ARKADAŞINI 'ARACI' OLARAK KULLANDI
İngiltere'deki Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin Amerikan istihbarat kaynaklarına ve Suudi bir sanat uzmanına dayandırdığı haberine göre; kasım ayında Christie's Müzayede Evi tarafından düzenlenen ve 450.3 milyon dolara satılan bu önemli eserin satıcısı olarak Prens Bader el Suud gösterilmişti. Gazetenin görüştüğü bir Suudi sanat uzmanı ise gerçek alıcının Veliaht Prens Selman olduğunu, Prens Selman'ın yakın arkadaşı ve yardımcısı olan Prens Bader'in "aracı alıcı" olarak kullanıldığını açıkladı.WSJ haberi, 500 yıllık Salvator Mundi tablosunun dünyanın en prestijli müzelerinden Paris'teki Louvre Müzesi'nin kasım ayı başında Abu Dabi'de açılan şubesinde sergilenmeye başlayacağını açıklamasından bir gün sonra yayımladı. New York Times gazetesi de Prens Bader'in açık artırmanın başlangıç fiyatı olan 100 milyon dolarlık ön ödeme ile Christie's'deki açık artırmaya girmeye hak kazandığını belirtirken, Bader'in müzayede evine mal varlığını emlaktan elde ettiği beyanında bulunduğunu bildirdi. Gazete, Kral Selman 2015'te tahta geçtikten sonra oğlu Prens Selman'ın hükümetin pek çok görevini yerine getirmesinden sorumlu tuttuğunu, Veliaht Prens Selman'ın Prens Bader'in yüksek mevkili pozisyonlara getirdiğini belirtti.

İSMİNİ NEDEN GİZLEDİ?
Gazeteye göre, Suudi Araştırma ve Pazarlama Grubu'nun başkanı olarak görülen Prens Bader ile Prens Selman, enerji ve emlak gibi bazı projelerde daha önce birlikte çalıştı. Gazete ayrıca Prens Bader'in iki yıl önce Fransa'nın güneyinde bir Rus votka markasının sahibinden 134 metre uzunluğunda bir yat satın aldığını hatırlatarak, Veliaht Prens Selman'ın yolsuzlukla mücadele ederken müzayedede gerçek alıcı olarak ismini saklamaya çalıştığına dikkat çekti.

OPERASYONCU VELİAHT PRENS
Suudi Arabistan'da Prens bin Selman'ın 15 Ekim'de başlattığı 'yolsuzluk' operasyonları, muhalifleri susturma girişimi yorumlarına neden olmuştu. Kraliyet ailesi mensuplarının aralarında olduğu 200'den fazla iş adamı 5 yıldızlı bir otelde gözaltında tutulmuştu. İş adamlarına yargılanmaktan kurtulmaları ve özgürlüklerine kavuşmaları için milyarlarca dolarlık kişisel varlıklarından feragat etmeleri yönünde baskı yapıldığı iddia edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rekor kıran tabloyu Prens Selman almış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN