Alman hükumeti bayrak yakılmasını kınadı

Almanya'nın farklı kentlerinde düzenlenen İsrail'i protesto mitingleri Alman hükumetini rahatsız etti. Berlin’de düzenlenen Kudüs protestoları sırasında İsrail bayrağının yakılmasına Alman hükumeti sert tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 11.12.2017 16:34
Alman hükumeti bayrak yakılmasını kınadı

İçişleri bakanı Thomas de Maiziere, "Almanya ile İsrail devleti ve Yahudiler arasında özel bağlılık olduğunu ve Yahudilerle İsrail devletinin bu şekilde hakarete uğratılmasının kabul edilemeyeceğini" söyledi.

Almanya İçişleri Bakanı bir gazeteye yaptığı açıklamada, "Ortadoğu'daki durumun ciddiyetinin farkında olduklarını ve Almanya'daki fikir ve toplanma özgürlüğünden barışçı bir şekilde yararlanılabileceğini" ifade etti. Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel bayrak yakma olayını kınayarak "Hiçbir gerekçe İsrail'in bayraklarının yakılmasını ve Yahudi düşmanlığı yapılması hakkını kimseye vermez" diyerek tepkisini dile getirdi.

Adalet Bakanı Heiko Maas, Antisemitizm eylemleri kınayarak, "Antisemitizm düşmanlık hepimize karşı yapılan düşmanlıktır. Bu tür eylemlere hiç bir yerde izin verilmemesi gerekiyor" dedi.

Alman medyası da protesto mitingleriyle ilgili verdiği haberlerde "Davut yıldızı Almayanın sembolü sayılan Brandenburg kapısının önünde yakıldı" "İsrail'e ölüm, Çocuk katılı Yahudiler" sloganlar atılarak Yahudi düşmanlığı yapıldığını haberleştirdi.

Liberal Parti FDP dış politika uzmanı Alexander Graf Lambsdorff protesto eylemleri için "Korkunç görüntüler. Bu gerçekten Berlin için bir utanç verici bir durumdur" açıklamasında bulundu.

Berlin Polisi yabancı ülke bayrakları yakma ve Yahudi devletine karşı propaganda yapmak yasak olduğunu ve bayrak yakma eylemine karışan 10 göstericinin gözaltına alındığını duyurdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman hükumeti bayrak yakılmasını kınadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN