İslam okulları başarıda fark attı

Hollanda’da ‘Siyah Okul’ diye anılarak dışlanan İslam okulları, ülke çapında ilkokul son sınıfta yapılan seviye tespit sınavında diğer okulları geride bıraktı

Giriş Tarihi: 11.12.2017 10:00
İslam okulları başarıda fark attı
Hollanda'daki İslam ilkokulları, ülke genelinde yapılan seviye tespit sınavında, aynı seviyedeki eğitim kurumlarını geride bırakarak en yüksek puanı aldı.

RTL Haber tarafından yapılan araştırmaya göre, ülkedeki İslam okulları, Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı'nın (OCW) onayladığı, ilkokulların son sınıflarında yapılan seviye tespit sınavında ortalama 7,29 puanla birinci sıraya yerleşti. Öğrencilerin büyük çoğunluğunu göçmenlerin oluşturduğu okulların 'Siyah Okul' olarak adlandırıldığı ülkede, ikinciliği ise 7,2 puanla Reform Hareketi aldı. Bölge olarak bakıldığında önceki yıllarda olduğu gibi Limburg bölgesi en başarılı bölge olma özelliğini korurken, Flevoland bölgesi en düşük puanla sonuncu oldu.

El Habib Islam Okulu Müdürü Hüseyin Külcü, "Okul yönetimi ve öğretmenler mesai bitse de isini bitirmeden eve gitmiyor ve çok çalışıyor. Islam okullarında bulunan çocuklarımızın velilerinin eğitim seviyesi, sosyal ekonomik pozisyonu diğer okullara göre daha düşük olmasına rağmen böyle bir başarı elde etmek gerçekten mükemmel ve daha iyisi olamaz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslam okulları başarıda fark attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN