Bilgisayar korsanı havaalanına ait hassas bilgileri çaldı

31 yaşındaki Vietnamlı Le Duc Hoang Hai, Avustralya'daki Perth Havaalanı'nın bilgisayar sistemlerini hackledi ve önemli bilgileri ele geçirdi.

Giriş Tarihi: 13.12.2017 16:37
Bilgisayar korsanı havaalanına ait hassas bilgileri çaldı
The West Australian sitesinin haberine göre Hoang Hai, geçtiğimiz sene mart ayında üçüncü taraf bir girişimcinin kimlik bilgilerini kullanarak, Perth Havaalanı'nın bilgisayar sistemlerini hackledi. Bilgisayar korsanı havaalanının bina şemaları ve güvenliğine ait ayrıntılı bilgiler olmak üzere önemli miktarda veriyi ele geçirdi. Ancak hacker radar sistemine erişemedi ve böylece hava trafiğini de etkileyemedi.

YETKİLİLER ORTAK ÇALIŞTI
Avustralyalı ve Vietnamlı yetkililer konuyla ilgili soruşturma başlatarak, hackerın faaliyetlerini takip etti. Yapılan ortak çalışma sonucu Hai, kurumsal ağdan veri çalmak suçundan dolayı tutuklanarak, 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Verilen bilgilere göre hackerın Vietnam'da bankaları, online askeri gazeteleri ve finans sektörünü de hedef aldığı belirtildi.

AVUSTRALYA'DAKİ İLK OLAY DEĞİL
Bu sene ekim ayında hackerlar, Avustralya'nın savunma programını tehlikeye sokmuş ve 30 GB'lık veri çalmışlardı. Çalınan veriler içinde ABD'den gelen son jenerasyon jetler F-35 ve P8'le ilgili bilgiler, gelişmiş bir gözetleme aracı ve denizaltı avcısı başka bir araca ait detaylar bulunuyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilgisayar korsanı havaalanına ait hassas bilgileri çaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN