Vekillerin yüklü zammı otomatiğe bağlandı!

Almanya’da hükümeti bir türlü kuramayan milletvekilleri, konu maaşlarına zam olunca hemen uzlaştı. Artık vekillerin maaşları Meclis’te tartışılmdan otomatik olarak artacak

Giriş Tarihi: 13.12.2017 10:20
Vekillerin yüklü zammı otomatiğe bağlandı!
Almanya'da siyasi partiler, milletvekilleri maaşlarına yüklü zam yapılmasına karar verdi. Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU), Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Hür Demokrat Parti'nin (FDP) uzlaşısı üzerine geçen dönem 8 bin 667 eurodan 9 bin 542 euroya yükselen maaşların 10 bin euroyu geçmesi bekleniyor. Öngörülen anlaşmaya göre milletvekili maaşları her yıl 1 Temmuz'da reel maaş artısına göre otomatik zamlanacak. Meclis Başkanı da sadece yapılan zammı açıklayacak. Bu sayede mecliste her yıl "maaşlara zam yapılsın mı" tartışmasının da önüne geçilmiş olacak.

KONU ZAM OLUNCA UZLAŞTILAR
Alman Vergi Ödeyenler Birliği Baskanı Rainer Holznagel partilerin vekillere zam inisiyatifini sert dille eleştirdi. Holznagel, "Aylardır hareket kabiliyetine sahip olmayan meclisin konu milletvekili zammı olunca hemen nasıl uzlaşabildiği çok manidar. Federal Meclis, milletvekillerine maaş tartışmalarından kaçmamalı. Partilerin meclis gruplarına bu kararlarından vazgeçmeleri çağrısında bulunuyorum" dedi. Milletvekillerinin "gizli-saklı" şekilde maaşlarını artırmalarını eleştiren Holznagel, "Vatandaşların haberi olmadan aylıkları yükselmiş olacak. Bunu otomatiğe bağlamak istemelerinin sebebi de bu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vekillerin yüklü zammı otomatiğe bağlandı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN