Dönerde fosfat yasağı AP’den geri döndü

Dönerde fosfat katkı maddesi kullanılmasının yasaklanmasını içeren düzenleme, Avrupa Parlamentosu’ndan onay alamadı

Giriş Tarihi: 14.12.2017 11:42
Dönerde fosfat yasağı AP’den geri döndü
Avrupa Birliği'nde (AB), fosfat kullanıldığı için dondurulmuş döner etinin satısını önleyebilecek tasarıya, Avrupa Parlamentosu'ndan (AP) onay çıkmadı. Strasbourg'da toplanan AP Genel Kurulu, AB'de dönerde fosfat katkı maddesi kullanılmasının yasaklanmasına ilişkin tasarıyı oyladı. Tasarı için 373 'evet' ve 272 'hayır' oyu kullanıldı. 30 AP üyesi ise çekimser kaldı. Genel Kurul oylamasında fosfatın yasaklanması için gerekli 376'lık mutlak çoğunluk sağlanamadı. Böylece, fosfat katkı maddesinin dondurulmuş döner etlerinde kullanılmasının yasaklanmasına yönelik tasarı AP'den geçmedi. Oylama sonrasında AP'nin en büyük siyasi grubu olan Avrupa Halk Partisi (EPP), sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, "Dönerinizi kurtardık. Bir şey değil" ifadesini kullandı.

BİLİMSEL VERİ YOK

Geçtigimiz günlerde AP ve AB Komisyonu, dönerde fosfat katkı maddesi kullanılmasıyla ilgili anlasmazlığa düşmüştü. AB Komisyonu kuzu, koyun, dana, sığır ve tavuk etlerine fosfat, fosforik asit, di fosfat, tri fosfat, polifosfatın katkı maddesi olarak kullanılmasına izin verilmesi hakkında düzenleme teklifinde bulunmuştu. AP Gıda Komitesi, dönerde gıda katkı maddesi fosfatın yasaklanmasına ilişkin bir teklifi görüşmüş, fosfatın kalp sağlığına zararlı olduğu gerekçesiyle döner ve kebaplarda kullanımının yasaklanmasını istemişti.

AB kuralları et ürünlerinde fosfat kullanımına genel olarak izin vermiyor ancak etin lezzetini ve suyunu korumak için çeşitli istisnai durumlarda söz konusu maddeler kullanılabiliyor. Oylamanın aksi yönde sonuçlanması durumunda, dondurulmuş dönerde fosfat katkı maddesi yasaklanabilecek ve Avrupa'daki hazır döner üretim tesisleri büyük oranda etkilenecekti. Daha çok Yeşiller ve Sosyalist gruplara mensup AP üyeleri, dondurulmuş döner etinin, fosfat katkı maddesi kullanıldığı ve sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle yasaklanması için girişimde bulunmuştu.

ARAŞTIRMA SÜRÜYOR

Avrupa Gıda Güvenligi Otoritesinin, fosfat katkı maddesi kullanılan dondurulmuş etlerin sağlığğa zararlı olup olmadığıyla ilgili çalışması devam ediyor. Araştırma sonucunda insan sağlığına zararlı bir durum çıkması halinde döner etinde fosfat tartışmaları yeniden baslayacak ve yasaklanması yeniden gündeme gelebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dönerde fosfat yasağı AP’den geri döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN