Üç Türk’e büyük onur

Farklı alanlarda gönüllü hizmetlerde bulunan üç Türk ödüllendirildi. Ödül alan Prof. Korkusuz, İslamofobi dalgasına rağmen Müslüman olarak ödül almasının gurur verici olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 14.12.2017 10:14
Üç Türk’e büyük onur
Almanya'nın Frankfurt kentinde çalışmalarıyla kente iz bırakan yabancı kökenli 37 kisi ödüllendirildi. Bu kişiler arasında Frankfurt Goethe Üniversitesi Kliniği Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Hüdayi Korkusuz, Frankfurt Höchst Hastanesi'nden emekli Prof. Dr. Semi Sen ile Akbank AG Yönetim Kurulu Baskanı Banu Ejder Özcan da yer aldı.

Ödüle layık görülmesinden dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirten Prof. Dr. Hüdayi Korkusuz, "Avrupa ve özellikle Almanya'da İslamofobi dalgası var. Buna karsı bir Müslüman olarak ödül almak gurur verici" dedi. Tüm Avrupa'da olduğu gibi Almanya'da yabancılara yönelik ayrımcılık yapıldığına da dikkati çeken Korkusuz, "Çalıştığımız yerde akademisyen olsak dahi bazı zorluklar çekiyoruz. Burada normal bir isçi olsaydık daha fazla baskı olacaktı diye düşünüyorum" seklinde konuştu.TEMSİL AYRI BİR GURUR
Frankfurt-Höchst Hastanesi'nde yaklaşık 20 yıl hizmet ettikten sonra emekliye ayrılan Prof. Dr. Sen, "Her şeyden evvel bir Türk olarak çok gurur duydum. Bugünlerde ülkemizi temsil etmek ayrı bir gurur. Bizim de Türk-Alman dostluğuna bir katkımız olduysa ne mutlu bize" diye konuştu. Banu Ejder Özcan da gecede ödüle layık görülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Sadece Almanya değil Avrupa ve Türkiye arasındaki ticaretin aracılığını yapan ve ekonominin köprüsünü kuran bir bankayız. Bizden sonra da gençlerin bu tür faaliyetlere katılmalarını tavsiye ve arzu ederim" dedi.

GÖÇMENLERİN KATKISI BÜYÜK
Frankfurt Büyükşehir Belediye Baskanı Peter Feldmann ise yaptığı konuşmada Frankfurt'un çok kültürlü ve çok dilli bir şehir olduğunu dile getirdi. Feldmann, "Çeşitlilik farklı bir kent olmamızı sağlıyor" diye konuştu. Göçmen kökenli kişilerin önemine işaret eden Feldmann, yabancı kökenli şahsiyetlerin Frankfurt'a hem ekonomik hem de kültürel anlamda büyük katkı sağladığını sözlerine ekledi.

İsa DEVEÇEKEN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç Türk’e büyük onur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN