Skandal! Alman istihbaratının Türk siyasetçilerin telefonunu dinlediği ortaya çıktı

Ak Partili Külünk'ün telefonunu dinleyen BND, bir de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iftira atmaya kalkıştı

Giriş Tarihi: 16.12.2017 09:34 Güncelleme Tarihi: 16.12.2017 09:47
Skandal! Alman istihbaratının Türk siyasetçilerin telefonunu dinlediği ortaya çıktı
Alman gizli Servisi BND, iki ülke arasında krize neden olacak bir skandala daha imza attı. BND'nin AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk'ün, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmeleri yasadışı olarak dinlediği ortaya çıktı.

DEMOKRATİK EYLEM ORGANİZASYONU

Baden Württemberg Eyaleti'nde PKK yandaşlarının kurduğu Bahoz Çetesi ile Almanyalı Osmanlılar grubunun gerginliği bahane edilerek yasadışı dinlemeler yapıldı. BND'nin yasadışı dinleme kayıtlarında, Almanya Federal Parlamentosu'nda alınan sözde Ermeni soykırımı kararının ardından, bu ülkede yapılacak demokratik eylem ve mitinglerle ilgili Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüş alışverişinde bulunması yer alıyor.

HEDEF ERDOĞAN

Alman medyası ve BND'nin sistematik olarak yürüttüğü algı operasyonunda, hükümet kontrolündeki medya organı ZDF, yasadışı BND kayıtlarını paylaştı. Dinleme yapıldığının belli olmasından sonra ise konu, çeteler üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iftira atılmaya kadar götürüldü.

ALMANYA'DA İLETİŞİ ÖZGÜRLÜĞÜ YOK

AK Parti İstanbul milletvekili Metin Külünk, konuyla ilgili SABAH'a açıklama yaptı. Külünk, "Bu olay açık bir skandal. Almanya'da hiç kimsenin iletişim, seyahat güvenliği yok. Almanya'da bu anlamda herkesin telefonları dinleniyor, izleniyor, hayatlarına müdahale ediliyor" dedi. Külünk, Benim üzerimden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan hedef alınıyor" ifadesini kullandı.

TÜRKLERE SÜREKLİ ZORLUK ÇIKARIYORLAR

Almanya'da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyla bir araya gelerek, Almanya Federal Meclisi'nden Ermeni soykırımı tasarısının geçmesini, demokratik haklar çerçevesinde protesto ettiklerini ifade eden Metin Külünk, Alman Parlamentosu önünde PKK'lıların, Ermeni ve Yunan radikal örgütlerinin gösterilerine izin verildiğini ancak Türk vatandaşlarına her türlü zorluğun çıkarıldığını aktardı.

ÜNLÜ ALMAN FİLMİNİ AKILLARA GETİRDİ

Yaşanan skandal, eski Doğu Almanya'da 80'li yıllarda insanları dinleyip fişleyen gizli polis örgütü Stasi'nin anlatıldığı ünlü 'Başkalarının Hayatı' (Das Leben der Anderen) filmini anımsattı.

Furkan HAYKIR
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Skandal! Alman istihbaratının Türk siyasetçilerin telefonunu dinlediği ortaya çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN