Koalisyon görüşmelerinde ilk çatlak sigortada

Koalisyon müzakereleri başlamadan, partiler arasında görüş ayrılığı çıktı. SPD, “Vatandaş Sigortası’ndan vazgeçmem” derken, Hıristiyan Birlik karşı çıkıyor

Giriş Tarihi: 18.12.2017 10:51
Koalisyon görüşmelerinde ilk çatlak sigortada
Almanya'da büyük koalisyon hükümeti kurmak üzere müzakerelere baslama kararı alan Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında daha görüşmeler baslamadan sorun çıktı. SPD'nin "olmazsa olmaz" dediği Vatandaş Sigortası'na Hıristiyan Birlik karsı çıktı. CDU Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel açık bir dille Vatandaş Sigortası'na karsı olduklarını belirterek, "Biz sağlık sisteminin bu sigorta ile daha iyi olacağına inanmıyoruz. Özel sağlık sigortaları ile kamu sigortalarını birleştirip her seyin daha iyi olacağını beklemek hayal. Bu is yürümez" dedi.
SPD Meclis Grup Başkanvekili Karl Lauterbach ise "Seçmenlerimiz karsısında bu sözümüzü yerine getirmekle mükellefiz. Kamuya ait sigorta kurumlarında sigortalı olan insanlar daha fazla ikinci sınıf sigortalı muamelesi görmemeli" diye konuştu.

ÇOĞUNLUK 'EVET' DİYOR
Yapılan bir ankete göre ise yüzde 62'lik kesim Vatandaş Sigortası'na "evet" derken, yüzde 28'i bu yeni sisteme karsı çıktı, yüzde 10'luk bölüm ise yorum yapmadı. SPD'nin önerisi, memurların ve yüksek gelirlilerin de ortak havuza prim ödemesini öngörüyor. Mevcut uygulamaya göre memurlar ve yüksek gelirliler özel sağlık sigortaları kapsamında sağlık sigortasına sahip.

MEMURDAN KESİNTİ YOK
Memur ve yüksek gelirlilerin aylıklarından sigorta kesintisi yapılmıyor. Kamu sigortası kapsamında sigortalı olanların brüt aylıklarından ise yüzde 14,6'sını sağlık primi kesiliyor. Bunu işveren ve çalısan yarı yarıya üstleniyor. Örnegin brüt maası 3 bin euro olan bir çalışanın ödemesi gereken para 438 euro ise, bunun yarısını işveren, yarısını çalısan karşılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koalisyon görüşmelerinde ilk çatlak sigortada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN