Göçmen öğrenciler eğitimde dışlanıyor

Almanya’da Bertelsmann Vakfı’nın araştırmasına göre, göçmen kökenli öğrenciler, meslek eğitimi için yer bulmakta zorlanıyor

Giriş Tarihi: 19.12.2017 11:12
Göçmen öğrenciler eğitimde dışlanıyor
Almanya'da Bertelsmann Vakfı'nın sonuçlarını açıkladığı bir araştırmaya göre göçmen kökenlilerin veya sadece ortaokul (Hauptschule) mezunu olanların meslek eğitim yeri bulması çok zor. Araştırma, göçmen kökenli öğrencilerin ülke genelinde yarısının dual sisteme göre ya meslek eğitim yeri bulamadığını ya da mesleki eğitim sistemine dahil olmadığını ortaya koydu. Hiçbir okul diploması olmayan veya Hauptschule mezunu olanların da sansının çok kötü olduğu, hem göçmen hem de ortaokul mezunlarının ise durumlarının vahim olduğu kaydedildi.

Bertelsmann Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Jörg Draeger, ortaokul mezunlarının meslek eğitimi alabilmesinin kolaylaştırılmasını istedi. Draeger, "Abitur (lise) yapanın, meslek eğitim yeri zaten garanti. Ama ortaokul veya başka bir okuldan mezun olanlar is piyasasına giremiyor" dedi. 2016 yılında isletmelerin 80 bin daha az öğrenci kabul ettiğine dikkat çeken Draeger, özellikle Dogu Almanya'daki durumun çok kötü olduğunu söyledi. Draeger, "2007 ile 2016 arasında meslek eğitim yerlerinin sayısı yüzde 40, adayların ise sayısı yüzde 46 azaldı" dedi.

23 BİN MÜLTECİ İŞ HAYATINA KATILDI

Almanya'da mülteciler ekonomiye destek vermeye başladı. En kalabalık nüfusa sahip eyalet Kuzey Ren Vestfalya'da yaklaşık 23 bin 500 mültecinin iş bulduğu açıklandı. İş Ajansı, bu sayının bir yıl öncesinin iki katı olduğu vurgularken, mültecilerin kısa sürede iş piyasasına dahil olmasını büyük başarı olarak niteledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göçmen öğrenciler eğitimde dışlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN