Masaya oturmadan restleşme başladı

Almanya’da hükümet pazarlıklarından önce restleşmeler başladı. SPD’nin “Maliye Bakanlığı’nı isteriz” çıkışından sonra Birlik Partileri, “Koşulumuz programımız” açıklaması yaptı

Giriş Tarihi: 20.12.2017 11:31 Güncelleme Tarihi: 20.12.2017 11:31
Masaya oturmadan restleşme başladı
Almanya'da hükümet kurmak için görüşmelere başlayacak olan Birlik Partileri (CDU/ CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD), masaya oturmadan restleşmeye başladı. CDU Genel Baskanı ve Başbakan Angela Merkel, düzenlediği basın toplantısında kardeş partisi Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) ile üzerinde anlaştıkları seçim programını işaret etti. SPD'yi bu programı kabul etmek zorunda bırakacaklarına işaret eden Merkel, "Ön görüşmeye girme koşulumuz ortak seçim programımızdır" açıklamasında bulundu.

AMAÇ İSTİKRARLI HÜKÜMET
CDU'nun parti yönetimi toplantısında SPD ile gelecek günlerde baslayacakları ön görüsmeleri ele aldıklarına dikkat çeken Merkel, bu ön görüsmelerde belirli konularda görüş birliğinin sağlanması ve istikrarlı bir hükümet kurmak amacıyla doğrudan koalisyon görüşmelerine geçilmesi konusunda anlaşmak istediklerini belirtti.

ALTERNATİF GÖRMÜYOR
Başbakan, "CDU açısından bunun dışındaki her sey ön görüşmelerin başarısız sonuçlanacağı anlamına gelir" dedi ve SPD destekli azınlık hükümetinin kurulması gibi diger hükümet modellerini reddetti. SPD de önceki gün hedeflerinin Maliye Bakanlıgı'nı almak olduğu gündeme gelmişti. SPD Genel Baskanı Martin Schulz'un, partili milletvekillerine en önemli bakanlık olan Maliye'yi pazarlıklar sonrası almak istediğini belirttiği ifade edilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Masaya oturmadan restleşme başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN