Kırmızı bülten yalanıyla vurgun

Türkiye’deki telefon dolandırıcılığı Almanya’daki çetelere ilham verdi. Alman çeteler “Türkiye’ye gittiğin için hakkında kırmızı bülten çıktı. Tutuklanabilirsin” yalanıyla vurgun yapmaya başladı

Giriş Tarihi: 25.12.2017 10:24
Kırmızı bülten yalanıyla vurgun
Türkiye'de, "Hakkınızda PKK-FETÖ ihbarı var" yalanıyla dolandırıcılık yapan çetelerden ilham alan bazı uyanıklar, Almanya'yı da mesken tuttu. Alman basınının, "Türkiye'ye gitmeyin tutuklanırsınız" iftirası buna vesile oldu. Dolandırıcıların, Türkiye'ye giden bazı kişilere, "Hakkınızda kırmızı bülten çıkarıldı" içeriği taşıyan mektuplar gönderdiği ortaya çıktı.

ORİJİNALİNE ÇOK BENZİYOR
Mektuplar Almanya'da iç istihbarat servisi Federal Kriminal Dairesi (BKA) logosu tasıyor. Mektubu alan bazı kişilerin, "Madem BKA mektup gönderdi, parayı ödeyeyim. Türkiye kırmızı bülten çıkarmasın" korkusuyla çeteye ödeme yaptığı öğrenildi. İstihbarat servisi BKA, gerçeği ile çok benzerlik gösteren antetli kâğıda aldanıp ödeme yapmamaları için vatandaşlara uyarıda bulundu.

ÖDEMEZSEN KIRMIZI BÜLTEN
Mektubun ülke genelinde seçilen adreslere gönderildiği öğrenildi. Bazı mektuplarda, "Soraplex adlı firma adına kara para akladığınız, internetten çocuk pornosu yaydığınız ve terör örgütleriyle bağlantılı olduğunuz gerekçesiyle hakkınızda tutuklama kararı verildi. 12 bin 500 euro ödemezsen, Kırmızı Bülten isleme konur" gibi ifadeler kullanılarak korku yayıldığı belirtildi.

'SAKIN ÖDEME YAPMAYIN'
İŞTE BKA AÇIKLAMASI: Sözde bir mahkeme kararından ve duruşma tarihinden söz ediliyor. Mektupta gizlilik uyarısına da dikkat çekilmiş. İnsanlara "Sakın kimseyle konuşmayın. Bizimle bu numara üzerinden bağlantı kurun" denilerek, BKA merkezinin bulunduğu Frankfurt'un şehir numarasına ait bir telefon numarası verilmiş. Sakın aramayın, ödeme yapmayın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırmızı bülten yalanıyla vurgun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN