Emekliye kademe kademe maaş zammı

Giriş Tarihi: 8.2.2018 09:53
Emekliye kademe kademe maaş zammı
Almanya'da koalisyon görüşmeleri uzlaşma ile sonuçlandı. Üzerinde günlerce konuşulan konular da koalisyon anlaşması imzalanmadan önce ortaya çıktı. Yeni hükümetin ne yeniliklerle geleceğini sizler için derledik. Yaklaşık 167 sayfa olarak öngörülen koalisyon anlaşmasında, Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki ilişikler için olumsuz bir görüs yer aldı, yeni fasıl açılmasının düşünülmediği ifade edildi. Türkiye ile iyi ilişkide olmak için özel çıkar olduğu da dile getirildi.

İSTİHDAM PİYASASI
KISA zamanlı çalışanların tam zaman çalışma hakkı elde etmesi yeniden sağlanacak. 45 ila 200 çalışanı olan firmalar, her 15 çalışandan birini tam zamanlı çalıştırmak zorunda olacak. İşsizlik sigortasına ödenen kesinti yüzde 0,3 oranında düşecek. Uzun süreli işsizler için yeni bir destek fonu kurulacak.

EĞİTİM
OKULLAR için 2 milyar euro destek verilmesi planlanıyor. Ailelere çocukları için okullarda tam gün eğitim isteme hakkı gelecek. Dijitalleşmeyi sağlayacak anlaşma kapsamında 6 milyar euro ayrılacak. Bafög için 1 milyar euro ek kaynak, yüksek okullar için ise 600 milyon euro kaynak ayrılacak.

EMEKLİLİK
2025 yılına kadar emeklilik maaşı, reel maaşın yüzde 48'inin altında olamayacak veya kesinti yüzde 20'den fazla yapılmayacak. Daha ilerisi için ise Emeklilik Komisyonu yeni çalışmalar yapacak. 1992'den önce üç ya da daha fazla çocuk yapmış annelerin emekliliği için üçüncü yıl da doğum izni olarak kabul edilecek. Kim on yıl çalışmış, çocuk bakmış ve/veya aileden birinin bakımını üstlenmişse, sigorta girişi 35 yılı dolduktan sonra temel emeklilik hakkı elde edecek. Bu emeklilik asgari geçim parasının yüzde 10 üzerinden olacak. Kendi işini yapanlar da emeklikle yükümlü olacak. Malulen emekli olan ve normal emekliliğinden düşük maaş alanlar, normal emeklilik yaşlarına kadar çalışmışlar gibi değerlendirilecek.

YARIN: DİĞER HAK VE İMKÂNLAR
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emekliye kademe kademe maaş zammı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN