Türk düşmanı Horst İçişleri Bakanı oluyor

Almanya’da kurulacak koalisyon hükümetinde İçişleri Bakanlığı’nı, yabancılara nefrete varan tutumuyla ünlü olan CSU Genel Başkanı Horst Seehofer üstlenecek

Giriş Tarihi: 8.2.2018 09:18 Güncelleme Tarihi: 8.2.2018 09:22
Türk düşmanı Horst İçişleri Bakanı oluyor
Almanya'da 24 Eylül 2017'de yapılan genel seçimin ardından taraflar sonunda koalisyon sözleşmesi üzerinde mutabık kaldı. Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD), Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olduklarını da koalisyon protokolüne yazdı. İçişleri Bakanlığı ise yabancı düşmanlığıyla bilinen Horst Seehofer'e verilecek.

'TÜRKLER GELMESİN' DEMİŞTİ
CSU Genel Başkanı Horst Seehofer, özellikle Türk kökenlilere karşı çok mesafeli. Seehofer'in özellikle birkaç yıl önce sarfettiği, "Almanya artık Türk göçmenleri kabul etmemeli" sözleri, Türklere bakış açısını gözler önüne seriyor. Şimdi en başta Türkler olmak üzere tüm yabancı kökenliler, iç siyasetteki en sert isim olan Seehofer'in söylemlerini merakla bekliyor.

SPD'YE ALTI BAKANLIK
Dün sızan haberlere göre, kabinedeki en iyi bakanlıkları SPD alıyor. Dışişleri Bakanlığı'na SPD Genel Başkanı Martin Schulz, Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı'na Hamburg Başbakanı Olaf Scholz, Adalet Bakanlığı'na Heiko Maas, Çalışma Bakanlığı'na Eva Högl, Çevre Bakanlığı'na Barbara Hendricks ve Aile Bakanlığı'na Katarina Barley getirilecek. SPD böylece 6 bakanlık almış olacak. CDU ise Ekonomi Bakanlığı'na Peter Altmaier'i, Savunma Bakanlığı'na Ursula von der Leyen'i, Sağlık Bakanlığı'na Annette Widmann Mauz'u, Eğitim Bakanlığı'na Hermann Gröhe'yi, Tarım Bakanlığı'na Julia Klöckner'i getirecek.

BILD YİNE SALDIRDI
SPD'nin, "Koalisyon kurulup kurulmamasını üyelerimize soracağız" kararı, Bild gazetesinin yabancılara saldırmasına vesile oldu. SPD'nin çoğu Türk kökenli olmak üzere çok sayıda göçmen üyesi var.

SCHULZ TÜKÜRDÜGÜNÜ YALADI
24 Eylül'de yapılan genel seçimin ardından "Asla bir daha Merkel kabinesinde yer almam" diyen SPD Genel Başkanı Martin Schulz, bakan olabilmek için her taklayı attı. Schulz sonunda Dışişleri Bakanlığı'nı Sigmar Gabriel'e kaptırmamak için SPD Genel Başkanlığı'ndan vazgeçti. Konuşmaları nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'ndaki bürokratların pek istemediği Schulz, bakan olma uğruna SPD Genel Başkanlığı'nı, Meclis Grup Başkanı Andrea Nahles'e devredeceğini açıkladı.

Mesut HASTÜRK / BERLİN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk düşmanı Horst İçişleri Bakanı oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN