Dikiş makinesi başında 50’nci yıl

1968 yılında küçük bir dükkan kiralayıp terziliğe başladı. Ruhsat için altı yıl mücadele etti. 76 yaşındaki Cakip Diker, tam 50 yıl sonra kutlama yapıp mesleğini oğluna devretti

Giriş Tarihi: 12.2.2018 12:12
Dikiş makinesi başında 50’nci yıl
Almanya'nın Kassel kentine 1966 yılında geldi. Geri dönüşüm fabrikasında ise başladı. Çalışma şartlarının ağır olduğunu görünce babasından öğrendiği terziliği sürdürmek istedi. Hataylı Cakip Diker, işyeri açmak için başvurunca, "Siz buraya çalışmaya geldiniz, işyeri açmaya değil" cevabını aldı, ancak yılmadı. 1968 yılı şubat ayında bir Alman'ın üzerinden terzi dükkanı açtı. Diker, dikiş makinesi basına geçtiği o dükkanından hiç çıkmadı. Kazandığı para ile binayı satın aldı. Dükkanını açtıktan bir yıl sonra evlenen Diker, terzilikten kazandığı para ile dört çocuk büyüttü. Bugün 76 yaşında olan ve mesleğindeki 50'nci yılını kutlayan Cakip Diker, artık sahip olduğu yedi torununu sevmek için dükkanını oğluna devretti.

OĞLUM DA TORUNUMA DEVRETSİN
İşyeri ruhsatı alabilmek için tam altı yıl mücadele ettiğini ifade eden Diker, "Bana 'işyeri açamazsın' dediklerinde bir Alman ile anlaştım ve ona kira ödeyerek dükkanı yürüttüm, ancak o sırada hep arayışım devam etti. Sık sık ruhsat başvurusu yaptım. Yanıt tam altı yıl sonra geldi. Temennim oğlum Yusuf'un da bu mesleği 50 yıl sürdürüp torunuma devretmesi" dedi.

Selahattin DUYGU

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dikiş makinesi başında 50’nci yıl
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN