Karavanını kahramanlara bağışladı

Düsseldorf’ta yaşayan Murat Güneş, Hatay’a karavanıyla giderek aracını burada Zeytin Dalı Harekâtı’nda görev yapan askerlere bağışladı

Giriş Tarihi: 12.2.2018 11:53
Karavanını kahramanlara bağışladı

Almanya'da yaşayan bir Türk, Hatay'a getirdiği karavanını Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'nda görev alan askerlere bağışladı.

Yaklaşık 27 yıldır Almanya'nın Düsseldorf şehrinde yaşayan Murat Güneş, Zeytin Dalı Harekatı'nda görev alan askerlere karavanını hediye etmeye karar verdi. Kardeşi Abdullah Güneş ile karavanını 4 günde Düsseldorf'tan Hatay'a getiren Güneş, işlemlerinin ardından karavanını Gümrük İl Müdürlüğü görevlilerine teslim etti.

Görevlilerin, karavanı Antakya Kaymakamı aracılığıyla operasyona katılan askerlere ulaştıracağı öğrenildi.

Murat Güneş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir yıl önce aldığı karavanını maddi sıkıntı yaşadığı için Almanya'da satılığa çıkardığını söyledi.

Bu sırada Zeytin Dalı Harekatı'nın başladığını anlatan Güneş, maddi sıkıntısını bir kenara bırakarak karavanını Mehmetçiğe bağışlamaya karar verdiğini belirtti.

Güneş, harekatı uzaktan yabancı gibi seyretmek istemediğini vurgulayarak, "Yurt dışında uzaklarda olabiliriz ama kalbimiz burada. Vatan bizim için her şeydir. Askeri operasyon başladıktan sonra kendime yabancı gibi seyretmeyi yediremedim. Televizyonda kadınlarımızın yemek yaptıklarını gördüm. Gerçekten çok duygulandım, çok etkilendim ve ben de karavanımı Mehmetçik'imize bağışlamaya karar verdim. Devletimiz bütün ihtiyaçlarını karşılıyor, bundan eminiz ama benim de bir katkım olsun istedim. Vatanına aşık insanlar olarak seyirci kalmayarak karavanımı getirip askerimize, Mehmetçik'imize hediye etmek istedim." diye konuştu.

"BUGÜN KARAVANIMI BIRAKIYORUM, YARIN DA CANIMI BIRAKIRIM"

Hatay'a 4 günde geldiğini anlatan Güneş, "Kayseri üzerinden Hatay'a geldim. Gümrük işlemleri hallettik, askerimize teslim edeceğiz. Bu, sadece sembolik olarak askerimizin ve vatanımızın yanında olduğumuzu göstermek için küçük bir armağan. Karavanın içerisinde 3-5 asker yatarsa çok gururlanırım, çok mutlu olurum. İçinde çok güzel barınma imkanı sağlanabilir. Kalorifer olduğu için üşümezler, en azından dışarıda sularını ısıtıp içinde duş alabilirler." ifadelerini kullandı.

Güneş, 27 yıldır yaşadığı Almanya'da vatandaşlık almadığının altını çizerek, şöyle devam etti:

"Almanya'da hala Türk pasaportuyla dolaşmaktayım. İstesem 8 yıl içinde Alman vatandaşlığı alabilirdim, almadım. Her zaman için Türk askeri olarak hayatımı sürdürebilmek ve devletim beni çağırdığında ilk gelen kişilerden birisi olmak için hala Türkiye Cumhuriyeti kimliğini ve pasaportunu taşımaktayım. Bugün geldim karavanımı bırakıyorum, yarın da devletim çağırdığı takdirde canımı burada bırakırım. İnşallah Allah bize şehit olmayı nasip eder."

Abdullah Güneş de ağabeyiyle herkes gibi Mehmetçik'e destek olmak istediklerini belirterek, "İnşallah faydalı olur. Buradan sayın Cumhurbaşkanımıza seslenmek istiyorum; bize hakkını helal etsin, başka bir şey istemiyorum çünkü bizim için çok uğraşıyor. Ben bunun farkında olan birisi olarak Cumhurbaşkanımızdan helallik istiyorum." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karavanını kahramanlara bağışladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN