Schulz’a kumpas

SPD Genel Başkanı Martin Schulz’un iki gün arayla hem genel başkanlığı hem de olası Dışişleri Bakanlığı’nı kaptırması, ablasını isyan ettirdi: Kardeşim yılan kuyusuna düştü

Giriş Tarihi: 12.2.2018 12:08
Schulz’a kumpas
Almanya'da Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Baskanı Martin Schulz'un parti içindeki bir kumpasa kurban gittiği ihtimali giderek güçleniyor. Halen Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Sigmar Gabriel'i genel başkanlıktan Schulz ile uzaklaştıran "derin SPD", Gabriel'den sonra şimdi de Schulz'u yedi. Henüz bir yıl önce delegelerin yüzde 100'ünün oyuyla genel başkan seçilen, tabanda en büyük desteğe sahip olan Schulz'un, hem genel başkanlıktan hem de olası Dışişleri Bakanlığı'ndan olması, gözleri partideki diğer isimlere çevirdi.

Önce "hayır" dediği Büyük Koalisyon'a sonra "evet" diyerek verdiği sözü unutan Schulz, daha sonra da "Dışişleri Bakanı olarak hükümette yer alacağım" açıklamasıyla, büyük tepki topladı. Schulz'un, hükümette yer alabilmek için Sigmar Gabriel'in önünü kestiği iddia edilmişti. Gabriel de hemen ardından yaptığı açıklama ile Schulz'a bir nevi darbe vurdu. İki siyasiyi birbirine kırdıran SPD'liler şimdi, partiyi ele geçirdi. Genel Başkan olacağına kesin gözüyle bakılan Andrea Nahles, Hamburg Başbakanı Olaf Scholz ve Hubertus Heil gibi isimler, bir anda vitrine çıktı.

'YILAN KUYUSU' BENZETMESİ
Kendisi de SPD'li olan Martin Schulz'un ablası Doris Harst, SPD Genel Merkezi'ni "yılan kuyusuna" benzetti. SPD yönetimini çok ağır dille eleştiren Harst, "SPD Martin'e karsı takındığı davranışla gerçek bir yılan kuyusu olduğunu gösterdi. Simdi partililer, 'Hepsi Martin'in suçu' diyor. Andrea Nahles, Olaf Scholz ve diğerleri, bütün her şeyden onu sorumlu tutuyorlar" dedi. SPD yönetiminin kardeşi Martin Schulz'a teşekkür etmesi gerektiğini söyleyen Harst, "Sadece Martin onların çıkarı doğrultusunda Sigmar Gabriel'i devredışı bıraktığı için değil. Martin'e sürekli yalan söylendi, resmen kandırıldı. Brüksel ve Strazburg'daki başarılı döneminden sonra, çok hafife aldığı yılan kuyusu Berlin, ona uygun değildi" diye konuştu.

NAHLES DEVRALACAK
SPD Genel Baskanı olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Andrea Nahles ve diğer isimler ise, "isimler üzerinde tartışmaya gerek yok" diyerek, konuyu kapatmak istiyorlar. Nahles, yarın geçici olarak Genel Baskan görevini devralmak istiyor. Öte yandan SPD'nin Birlik Partileri ile Büyük Koalisyon hükümeti kurabilmesi için SPD üyelerinin onayına ihtiyacı var. 470 bine yakın SPD üyesi, 20 Şubat'tan itibaren Büyük Koalisyon için veya aleyhte oy verecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Schulz’a kumpas
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN