‘Türkçe hayat damarımız’

İşadamları MÜSİAD’ın toplantısında Türk basınının temsilcileriyle buluştu. Toplantıdan, ‘Türkçeye sahip çıkalım’ mesajı çıktı

Giriş Tarihi: 13.2.2018 10:30
‘Türkçe hayat damarımız’
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) Hessen şubesi, Almanya'da faaliyet gösteren Türk medyasının yöneticilerini, işadamlarıyla buluşturdu. Offenbach kentindeki 'Türk İş Dünyası ve Türk Medyası' konulu panelde 'Türkçe demek Türk Milleti demek' cümlesi üzerinde birleşildi ve Türkçenin Avrupa'daki Türklerin hayat damarı olduğu ifade edildi.

SORUNLARINIZI AKTARIYORUZ
SABAH gazetesinin Avrupa Koordinatörü İsmail Erel, Almanya'da yasayan Türk göçmenlerin, basta televizyonlar olmak üzere Türk medyasına sahip çıkmaları gerektiğini vurguladı. Erel, "Bir milletin hayat damarlarından biri de dilidir. Sabah gazetesi olarak toplumun sesiyiz. Avrupa'daki Türkleri sahipleniyor, haklarını gündeme getiriyoruz. Mesleğin asıl hedefini unutmadan çalışıyoruz" dedi.

TÜRKÇE UNUTULUYOR
Toplantıya katılan SABAH Haber Koordinatörü Saban Arslan, Türkçe öğrenmenin önemine değinerek, "Üzülerek görüyorum ki Türkçe, Türk gençleri arasında unutuluyor" seklinde konuştu. İhlas Medya temsilcisi Mehmet Koca, "Çocuklarımıza Türkçe okuma ihtiyacını hissettirmeliyiz. Türk medyasını toplum olarak sahiplenmeliyiz" diye konuştu. Anadolu Ajansı'ndan Abdulselam Durdak, "Türkçenin bir iletişim ve kültür dili olarak Almanya'nın geleceğinde var olması mümkün" dedi. Kanal 7 televizyonundan Bülent Över, Türkçenin önemine işaret etti. MÜSIAD Hessen Bölge Baskanı Musa Aydın ise güçlü bir Türk lobisi olmak için çalıştıklarını dile getirdi.

İsa DEVEÇEKEN / OFFENBACH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Türkçe hayat damarımız’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN