‘PKK konusunda duyarlılık yok’

Hollanda’da Türklerin kurduğu DENK Partisi basın toplantısı düzenledi. Toplantıda PKK/PYD’nin gösterilerine Hollanda’da göz yumulması sert bir dille eleştirildi

Giriş Tarihi: 21.2.2018 10:25 Güncelleme Tarihi: 21.2.2018 10:28
‘PKK konusunda duyarlılık yok’
Hollanda'da Türklerin kurduğu DENK Partisi, ülkede 21 Mart günü gerçekleşecek yerel seçim öncesi basın toplantısı düzenledi. Partinin lideri Tunahan Kuzu, ülkede PKK/ PYD terör örgütü üyelerinin gösterilerine değinerek, "Farklı toplulukları karsı karsıya getirmek için sanki bilinçli bir siyaset yürütülüyor" dedi.

Üç yıl önce Lahey'de bir grup insanın terör örgütü DEAŞ'ın sembolleri ile gösteri yapmasının tüm ülkeyi ayaklandırdığına değinen Kuzu, "Akabinde haklı olarak tüm sembolleri ve gösterileri yasaklandı. Ne gariptir ki uluslararası kuruluşların ve hatta Hollanda'nın da terör listesinde olan PKK için bu duyarlılık gösterilemiyor" diye konuştu.

'SUS PUS OLDULAR'
Hollanda'nın PYD ile PKK bağını çok iyi bildiğine dikkat çeken Kuzu, "Mecliste, bu terör örgütlerinin Hollanda'da nasıl olur da gösterilerine izin verilir sorusunu yönettiğimde herkes susmayı tercih ediyor. Almanya, bu terör örgütlerinin sembollerini yasaklıyor, Hollanda hükümeti ise bunun için 'ifade özgürlüğü' diyor. Oysa Hollanda'da da ifade özgürlüğünü kısıtlayan yasa var" seklinde görüş belirtti.

'TÜRK BAŞBAKAN OLACAK'
Partinin eş genel başkanı Selçuk Öztürk ise 20 yıllık parti planlarını yaptıklarını ve 20 yılın sonunda Hollanda'da Türk kökenli bir başbakan görmek istediklerini söyledi.

ERMENİ TASLAĞI SEÇİM HAMLESİ

Hollanda'da DENK Partisi lideri Tunahan Kuzu, koalisyon partilerinin mecliste Ermeni konusu ile ilgili bir oturum yapmadan bunu medya aracılığı ile gündeme getirmesinin manidar olduğunu belirtti. Söz konusu taslağın, yerel seçim öncesi oy toplama hamlesi olduğunu ifade eden Kuzu, "Daha iki ay önce aşırı sağcı Özgürlükler Partisi'nin (PVV) konuyla ilgili sunduğu öneri, koalisyonda bulunan partilerdeki bazı milletvekilleri tarafından desteklenmemişti. Bunu telafi ederek Hollanda'da yasayan Ermeni halkından oy toplamak için yerel seçimler öncesi konuyu gündeme getiriyorlar" diye konuştu.

Fatih ÖZYAR-Yalçın ÇAKIR / ROTTERDAM

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘PKK konusunda duyarlılık yok’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN