‘Küçük Kurbağa’ ile Türkçe dersi

Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann, Türk çocuk şarkılarıyla Türkçe öğreniyor. Feldmann, SABAH aracılığıyla Frankfurt seçmenlerine mesajlar verdi

Giriş Tarihi: 24.2.2018 09:47 Güncelleme Tarihi: 24.2.2018 09:48
‘Küçük Kurbağa’ ile Türkçe dersi
Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann, yarın yapılacak belediye başkanlığı seçimi öncesinde SABAH'ın sorularını yanıtladı. Şehirde 27 bine yakın Türk vatandaşı ve 8 bin de Türk kökenli Alman vatandaşı yaşadığını belirten Feldmann, Türkleri yakından ilgilendiren konularla ilgili de bilgi verdi. Mevcut projelerin güçlendirilmesi gerektiğini belirten Feldmann, "Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosluğu ile birlikte, Türkiye'nin sorumluluğunda Türk dili ve kültürünün güvence altında olduğu bir konsept olması gerekiyor. Ben genel olarak çift dilliliğin şehrimize katkı sağladığına inanıyorum. Anadilini iyi bilen, ikinci bir dili rahat öğrenir" dedi.

35 BİN TÜRK YAŞIYOR
Bu bağlamda Türkçe ve Almanca eğitim veren anaokulu Dostluk'a sahip çıkılmasını isteyen Feldmann, "Cami dernekleri ve diğer derneklerin de bu anaokulunu kendi okulları olarak görüp Türk vatandaşlarının bu okula sahip çıkmasını önemsiyorum" diye konuştu. Esi Zübeyde Feldmann'ın müdürlüğünü yaptığı "Dostluk" isimli anaokulu, Hessen Eyaleti'nin ilk ve tek çift dilli, Türkçe-Almanca anaokulu. Şehirdeki en büyük göçmen grubunu Türklerin oluşturduğuna dikkat çeken Feldmann, 27 bine yakını Türk vatandaşı ve 8 bini Türk kökenli Alman olmak üzere toplam 35 bin Türk yaşadığını söyledi.

23 NİSAN'I ÇOK SEVİYOR
Kentte özgüveni yüksek bir Türk toplumu olduğunu kaydeden Feldmann, "Film Festivali ile, Tiyatro Festivali ile, anaokulu ile, Türk kulüpleri, Türk gazeteleri, Türk restoranları ile çok iyi bir altyapı var. Ayrıca Eskişehir ile çok canlı bir dostluğumuz söz konusu" dedi. Her yıl 23 Nisan'ı kutladıklarını ve koltuğunu bir günlüğüne çocuklara bıraktığını belirten Feldmann, "Bu gerçekten çok güzel bir bayram. Çok güzel" diye konuştu.

'BEBEK TÜRKÇESİ ÖĞRENİYORUM'
Türklerin zamanla gönlünde taht kurduğunu anlatan ve şu an Türkçe öğrendiğini anlatan Peter Feldmann, bunu "bebek Türkçesi" olarak tanımlıyor. Feldmann, "Bebek Türkçesi öğreniyorum. Mesela 'Küçük kurbağa, küçük kurbağa' ve 'Tren gelir hoş gelir, ley ley limi limi ley.' Bunları öğreniyorum" dedi.

İsmail EREL / FRANKFURT

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Küçük Kurbağa’ ile Türkçe dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN