Böyle ikiyüzlü tutum görülmedi

Geçtiğimiz hafta Hollanda Temsilciler Meclisi’nde 1915 olaylarının oylanması esnasında dik duruş sergileyen DENK Partisi lideri Kuzu, Hollanda siyasetindeki ikiyüzlü tutumu eleştirdi

Giriş Tarihi: 28.2.2018 09:51
Böyle ikiyüzlü tutum görülmedi
Hollanda Temsilciler Meclisi'nde 1915 olayları konusunda tutumu takdir toplayan DENK Partisi lideri Tunahan Kuzu, Hollanda'nın Zaandam kentinde Türk seçmenle buluştu. Ülke siyasetini "Böyle ikiyüzlü tutum görülmemiştir" sözleriyle eleştiren Kuzu, "Hollanda'nın geçmişinde esir tüccarlığından, sömürgeden dolayı farklı ülkelerden özür dilemesi gerektiğini söylediğimizde Hollanda Parlamentosu'ndaki siyasi partiler başka tarafa bakıyor. Ama aynı siyasi partiler, Ermeni meselesi gündeme geldiğinde, mecbur bunu kabul etmek gerekiyor ve burada yasayan toplumun da bunu mecbur olarak kabul etmesi gerekiyor diye bastırıyorlar" dedi. Kuzu, Arakan'daki olayların Birleşmiş Milletler'in de söylediği gibi 'soykırım' olduğunu ifade ettikleri zaman Hollanda Parlamentosu'nun geri çekildiğini de hatırlattı.

GÖÇMENE İKİNCİ SINIF MUAMELESİ
Ülkede göçmenlerin ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüğünü kaydeden Kuzu, DENK Partisi'nin, göçmenlere yönelik haksızlıklara Hollanda Parlamentosu'nda mücadele verdigini söyledi. Kuzu, Hollanda Anayasası'nda yer alan fikir, din, dernek özgürlüğü gibi özgürlüklerin sadece kağıt üzerinde kaldığına dikkat çekti.

HOLLANDA MEDYASININ HEDEFİNDE
Hollanda toplumunun medya tarafından yönlendirdiğine dikkat çeken Kuzu, ülke basınına çıkan yalan haberlerin algı operasyonunun bir parçası olduğunu söyledi ve "Bu algı operasyonuna karşı hep birlikte mücadele vermemiz gerekmektedir" diye konuştu. Parlamentonun alt kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi'nde geçtiğimiz hafta yapılan oylamada, 1915 olaylarının 'soykırım' olmadığı yönünde oy kullanan üç milletvekilinden biri olan Kuzu, Hollanda medyasında hedef tahtasına oturtulmuştu. "Asırı Türk milliyetçisi" ve "Erdoğan'ın uzun kolu" olarak adlandırılmaya çalışılan Kuzu, parlamentoda doğruları konuşmaya devam edeceklerini söyledi.

Zaandam'daki yerel seçimler öncesi aday tanıtım buluşmasında, DENK Partisi'nin ülkede birçok insan için umut olduğunu söyleyen Kuzu, Türk seçmenden 21 Mart'ta sandık basına giderek yerel seçimlerde oy kullanmalarını istedi.

Fatih ÖZYAR / ZAANDAM

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böyle ikiyüzlü tutum görülmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN