Haydi gençler Türkiye’ye staja

YTB Başkanı Mehmet Köse, gençlere anavatanında staj yapma imkânı sunan ‘Türkiye Stajları’ ile ilgili bilgi paylaştı. Program kapsamında gençler, kamu kuruluşlarında bir ay staj yapabiliyor

Giriş Tarihi: 1.3.2018 09:47
Haydi gençler Türkiye’ye staja
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Baskanı Mehmet Köse, yurtdışında yasayan Türk gençlerine anavatanlarında staj yapma imkanı sunan "Türkiye Stajları" programıyla ilgili gençlere çağrıda bulundu.

"Gençlerimizin anavatanları ile öz kültürlerini daha iyi tanımalarına da yardımcı olacak bu programa yönelik ilginin, geçen dönemlerde olduğu gibi, bu sene de yüksek olmasını bekliyoruz" diyen Köse, üçüncüsü düzenlenen programın gençler için Türkiye'nin politikalarını yürüten kurum ve kuruluşları öğrenmek, Türk diasporasının diğer bireyleriyle kaynaşmak, mesleki bilgilerini geliştirmek ve Türkçelerini ilerletmek için bir fırsat olduğunu söyledi.
"Program su an için kamu kurum ve kuruluşlarında staj yapma imkanını kapsamakla birlikte, önümüzdeki dönemlerde özel sektör kuruluşlarının da bu kapsama alınması yönünde çalışmalarımız devam etmektedir" diye konusan Köse, dört haftalık staj süresince öğrencilerin konaklama giderlerinin YTB tarafından, ulasım giderlerinin ise adaylar tarafından karşılanacağını söyledi.

BAŞVURULAR İNTERNETTEN
Köse, başvuruları http://basvuru. ytb.gov.tr/ internet adresinden yapılacak olan program temmuz, eylül veya ocak aylarında olmak üzere üç dönem halinde düzenleneceğini vurguladı. Adayların bu programlardan sadece birine katılabileceğinin altını çizen Köse başvuru tarihleriyle ilgili söyle konuştu: "1 Şubat tarihi itibariyle başlamış olan başvurular, temmuz ayında gerçekleştirilecek staj programı için 30 Nisan 2018 tarihine, eylül ayında gerçekleştirilecek staj programı için 30 Haziran 2018 tarihine ve ocak ayında gerçekleştirilecek staj programı için ise 30 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecektir."

KİMLER BAŞVURABİLİR?
YTB Türkiye Stajları Programı'na, ortaöğrenimini yurtdışında tamamlamış ve 1.1.1991 ile 31.12.1999 tarihleri arasında doğmuş Türk vatandaşları ile Mavi Kart sahiplerinin başvurabilecek. Başvuru sahipleri lisans veya yüksek lisans öğrenimlerine devam ediyor olmalı ya da bu seviyelerden yurtdışından en geç 2017 yılında mezun olmaları gerekmekte. Başvurular bütün ülkelere açıktır. Stajyerler, Türkiye'de daha önce staj yapmamış olan, staj sürecini sağlıklı bir şekilde yürütecek düzeyde Türkçe bilen adaylar arasından, akademik başarı kriterlerine göre seçilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haydi gençler Türkiye’ye staja
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN